Post Image
9

15 Teknoloji Titanının Kartviziti!

[ad_1]

İnternet, günümüzde hiç olmadığı kadar hızlı bir arşiv sağlamamıza müsaade eden icatlardan bir tanesi ve bunun yanında şüphe yok ki teknolojik gelişmeler, tarihten tozlu fotoğrafların dahi rahatça saklanabilmesine yol açıyor. Bu yazımızda, tarafınıza tarihten tozlu fotoğraflar göstermek gibi bir niyetimiz yok, ancak 15 teknoloji titanının 15 farklı kartvizitini sunacağız. Hemen her zaman, birilerini hatırlamak amacında kullanılan ve kişilerin, kurumsal firmaları ile ilişkilerini de yansıtan bu kartvizitler, bakalım teknoloji devlerinin başındaki isimlerde nasıl oluşturulmuş.

Mark Zuckerberg, Facebook

Facebook Mark Zuckerberg

Mavi ve beyaz, Facebook’un ana renkleri ve bu kartvizitte de her zaman olduğu gibi yer alıyorlar. Esprili bir dil tutturarak CEO olduğunu büyük harflerle belirten Mark Zuckerberg’ün egosuna hayran olmamak, kesinlikle elde değil. Oysa, hiç öyle biri gibi de görünmüyordu.

Son olaylardan sonra, Zuckerberg’ün hâlâ bu kartviziti dağıtıyor olmasına ise pek ihtimal veremiyorum.

Steve Jobs, Apple

Steve Jobs Apple

Sadelik ve şıklık, şüphe yok ki Apple’ın yıllarca takındığı tutum oldu ve bunda Steve Jobs’un rolü oldukça büyük. Kartvizitinde de Apple’da yarattığı sadeliği ve şıklığı takınan Steve Jobs, şüphe yok ki bu kartviziti dağıtmaktan mutluluk duyuyordu.

Jerry Yang, Yahoo

Yahoo Jerry Yang

Eskisi kadar aktif değil, şüphe yok ki eskisi kadar kullanılmıyor da ancak Yahoo, hâlâ oralarda bir yerlerde ve kurucularından Jerry Yang’ın oldukça eğlenceli bir kartvizitinin bulunduğu aşikâr. Dikey bir tasarımla hoş bir kartvizit yaratan Jerry Yang, en iyi kartvizit sahipleri arasında değerlendirilebilir.

Eric Schmidt, Google & Alphabet INC.

Eric Schmidt Google

Apple kadar şık, Yahoo kadar eğlenceli değil; o, tamamen sadeliği seçiyor. Minimal ve sadeliği öne çıkarması ile bilinen Eric Schmidt, kartvizit konusunda da böyle bir tasarımı tercih etmiş.

Bill Gates, Microsoft

Bill Gates Microsoft

Şüphesiz, bu çok eski bir kartvizit ve bu kartvizitin olduğu yıllarda muhtemelen şimdiki gençler henüz bebek bile değillerdi. Dönemin en şaşalı kartvizitlerinden bir tanesine sahip olan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, tebessüm ettiriyor.

Larry Page, Google

larry page google

Google’ın kurucu ortaklarından bir tanesi olan Larry Page’in kartviziti, şüphe yok ki Eric’in kartvizitinden daha eğlenceli. Markasını öne çıkarmaya çalışan ve kurumsallıktan uzak Larry Page’in yine de sade bir tasarım sahibi olduğu aşikâr.

Steve Wozniak, Apple

steve wozniak apple

Apple’ın en sevilen ve takdir gören mühendislerinden Steve Wozniak, kendisi kadar iddialı bir kartvizit tasarımı ile karşımızda. Metalik ögeleri bulunan ve şüphe yok ki bir tanesi, herhangi bir kartvizite göre oldukça iyi para eden Steve Wozniak’ın kartviziti; kendisine çok yakışıyor.

Evan Williams, Twitter

evan williams twitter

Sosyal medya titanları arasında Zuckerberg’den sonra en sade kartvizit tasarımı, şüphe yok ki Williams’a ait. Twitter kuşunu kocaman bir baskı ile önde, kendi bilgilerini ise arkada bulunduran bu kartvizit; ayrıca ilginç bir kağıt malzemesinden yapılmış gibi görünüyor.

Mitchell Baker, Mozilla

Mitchell Baker Mozilla

Bir zamanlar Mozilla’da da dinozor görselinin sembol olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Baker, şüphe yok ki bunu unutamayanlardan ve Twitter’ın kurucusu Williams’ın kartvizitine benzer bir yapı ile; sade bir tasarım kullanmaya dikkat etmiş.

Meg Whitman, HP

Meg Whitman hp

HP’nin kurucu ortaklarından biri olan Meg Whitman, başarılı tasarımı ile kartvizitinde dikkat çekiyor. Kendi el yazısını da kartvizitine dahil etmeyi ihmal etmeyen ve tabiri caizse imzasını atan Meg’in düzenli ve başarılı bir tasarım kullandığını belirtelim.

Tim Berners-Lee, WWW

Tim Berners www

Pek çoğunuz ne onu ne de WWW’yi tanıyor, ancak aslında World Wide Web, tüm dünyada ve internet üzerinde devrim yaratmış bir isim. Kartviziti ise, şüphe yok ki çok eski bir tasarıma binaen, artık kullanılmayan kartvizit tiplerinden birini oluşturuyor.

Kevin Mitnick, Hacker

Kevin Mitnick Hacker

Mitnick’i gençlik dönemlerinizde çok takip ettiğinizi biliyoruz, bu adam şimdilerde; sadece bir güvenlik danışmanı olarak hizmet veriyor. Kartvizit tasarımı ise hiç şüphe yok ki, bir eski hacker’a yakışacak cinsten.

Richard Stallman, GNU

richard stallman GNU

Richard Stallman, bugün sansasyonel açıklamaları ile bilinse de; kendisi GNU’nun ve tabiatıyla Linux’un kurucularından bir tanesi ve tarih, onu kesinlikle unutmayacak. Kendisinin kartviziti ise oldukça sade ve kendisini ifade ettiği bir cümle de en başta mevcut.

Wright Kardeşler, Cycle Company

Wright Brothers - Cycle Company

Wright kardeşler, dünyada başarı ile uçan ilk uçağı yapan kişiler olarak biliniyorlar ve kartvizitleri, görebileceğiniz gibi tarihin de verdiği etki ile oldukça sade.

John Donahoe, eBay

John Donahoe eBay

2008 ila 2015 yılları arasında eBay’de tabiri caizse devrim yapan ve bu devrimin ertesinde büyük bir kalkınımı sağlayan kişi olarak bilinen John Donahoe, basit, sade ve olabildiğince gösterişten uzak bir tasarımı tercih edenlerden.

Kartvizitler, günümüzde oldukça dikkat çeken tasarımlar üzerinden de, minimal tasarımlar üzerinden de oluşturabiliyorlar. Sizin tercihiniz hangisi? Sizce bu 15 kartvizit içerisinde, hangisi en iyisi?

Yorumlarınızı bizlere bildirmeyi unutmayın.
Görüşmek üzere!

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın