Post Image
12

Apple Watch Series 6 İncelemesi

DEĞERLENDİRME

Tasarım90 %
Ekran100 %
Pil Ömrü75 %
Yazılım95 %
Özellikler95 %
Kullanım95 %

Bu seneye kadar eylül aylarında yeni iPhone modelleri ve onun beraberinde yeni Apple Watch ile tanışmaya alışmıştık. Fakat 2020’de pandeminin de etkisiyle birtakım alışkanlıklarda değişiklıklar oldu. Yine de, eylül ayında yeni Apple Watch ile tanışma geleneği bozulmadı. Ne var ki, Apple bu sene bir sürpriz yaptı. Esasında sürpriz demek ne kadar doğru, tartışılır; zira iki değişik Apple Watch modeli göreceğimizi az çok biliyorduk. Birçok Apple Watch özelliğini ve işlevini daha ideal fiyata yayınlayan Apple Watch SE, eş güdümlü tanıtıldığı Apple Watch Series 6‘dan daha çok ilgi çekti, fakat bu araştırmanın hususu ikinci aygıt olacak. Apple Watch Series 6, Apple’ın akıllı saat serisi amacıyladeki senedan seneye gördüğümüz ilerlemeleri temsil eden aygıt olma özelliğini taşıyor. Bu sene da kandaki oksijen seviyesi ölçümü gibi bir özellik öne çıkarılıyor. Bu arada mavi ve kırmızı gibi iki yeni renk alternatifi de var. Bizim elimizde de yeni renklerden bir tanesi bulunuyor. Bir vakitdir deneyimlediğimiz akıllı saat ile alakalı yorumlar ve izlenimler Apple Watch Series 6 araştırma yazısında ve videosunda yer alıyor.

Apple Watch Series 6 araştırma: Tasarım
Apple Watch Series 6, dizayn ve büyüklük yönünden son iki senenin alternatiflerinden değişik bir çizgide değil. Yine 40mm ve 44mm olmak üzere iki değişik kasa alternatifi bulunuyor. 44mm’lik versiyon ekran ve ebat yönünden iyi bir denge yakalıyor. Her ne kadar hiç kullanmamış olsak da, 40mm kasanın da yeteri kadar büyük bir ekrana sahip bulunduğunu söyleyebiliriz. Sağ kenarda Digital Crown, yan tuş ve bunların ortasında mikrofon var. Sol kenarda ise kuvvetli bir ses çıkışı yayınlayan hoparlörü gene görmeye devam ediyoruz.

Apple watch series 6 araştırma

Türkiye’de satışı gerçekleştirilmeyen LTE destekli sürümler amacıyla Apple Watch Series 6’nın paslanmaz çelik beden malzeme alternatifi de var. Daha yüksek fiyatlı seramaik malzeme alternatifi de mevcut. Fakat Türkiye’de satılan yalnızca GPS özellikli akıllı saat yalnızca alüminyum malzeme opsiyonuyla geliyor.

Yine de, Türkiye’de satılan Apple Watch Series 6’lar amacıyla de fark yaratan bir yenilik var. O da renk alternatifleri. Klasik uzay grisi, gümüş ve altın renk alternatiflerinin yanı sıra mavi ve Product(RED) olarak adlandırılan kırmızı renk alternatifleri var. Eğer bileğinizdeki akıllı saatin bir Apple Watch Series 6 bulunduğunun fark edilmesini istiyorsanız, bu iki renkten bir adedini seçmelisiniz. Kırmızı daha çok ilgi çeken bir renk bulunduğu amacıyla bu alternatif ilk bakışta bileğinizdeki akıllı saatin kimliğini meydana koyacaktır. Bununla eş güdümlü koyu renkleri seven biriyseniz, uzay grisinin yanı sıra mavi gibi bir renk alternatifiniz daha var. Mavi renk de bir o kadar çekici gözüküyor.

Apple watch series 6 araştırma

Apple Watch Series 6’nın alüminyum çerçevesini önde dayanıklı bir cam, arkada ise seramik yüzey tamamlıyor. Arkadaki duyarga yapısının seleflerinden değişik bulunduğunu görüyoruz. Kandaki oksijen seviyesinin ölçümü amacıyla eklenen yeni bileşenler bulunuyor. Yeni kuşak akıllı saat de selefleri gibi suya ve toza dayanıklılık özelliğine sahip. 50 metre derinliğe kadar suya dayanıklılık var. Sonuç olarak Apple Watch Series 6 havuz ve açık suda yüzme antrenmanları amacıyla gene elverişli. Buna ek olarak duş alırken ya da dışarıda yağmur altındaki koşu ve yürüyüşlerde Series 6’yı bileğinizde basitlıkla tutabilirsiniz.

Apple Watch Series 6 araştırma: Sıhhatlı Hayat ve Egzersiz
Her yeni kuşakla eş güdümlü Apple Watch’a yeni bir sıhhat özelliği ekleniyor. Apple Watch Series 6 ile eş güdümlü manşetlere çıkan özellik kandaki oksijen seviyesi (SpO2) ölçümü oluyor. Saatin arka kısmına yerleştirilmiş SpO2 duyargaü vasıtası ile kandaki oksijen seviyesi saptanıyor. LED ışık kaynağı doğrultusundan deri altına gönderilen ışık damarlardan yansıyıp gene saatte tespit edilen diyotlar doğrultusundan algılanıyor. Algılanan ışığın rengine bağlı olarak kandaki oksijen seviyesi saptanıyor.

Apple watch series 6 araştırma

SpO2 seviyesi ölçümü gündüz ve gece otomatik olarak yapılıyor. Bununla eş güdümlü dilediğiniz rastgele bir vakitte saatte yüklü tespit edilen Kanda O2 programını kullanarak da ölçümü yapılabilirsiniz. 15 saniye vakitn ve ekranda hoş bir animasyonun gösterildiği test esnasında Apple Watch’u sabit tutmanız ve bileğinizde sıkıca duracak şekilde dirseğinize doğru itmeniz lüzumiyor. Sonuçları bağlı iPhone’daki Sıhhat alanında görebilirsiniz. Kanda O2 seviyesi ölçüm neticelerini parmak ucundan test yapan rastgele bir duyargaün neticeleriyle karşılaştırma olanağı bulamadık. Fakat bu ölçümler iyi şekilde çalışıyor ve doğruluğu hususu ile alakalı da rastgele bir kaygı taşımaya lüzum yok.

Kanda oksijen seviyesi mühim bir kriter. Sıhhatlı bir insanda bu sayısal değerin yüzde 90’ın üstünde olması lüzumiyor. Eğer uyku esnasında bu değerde düşüş olursa, uyku bozukluğunun işareti olabilir. Spor yapanlar amacıyla de bu sayısal değerin eşiğin üstünde olması mühim. Hem de yeni tip koronavirüs pandemisinin yaşandığı bu zamanlarda kandaki oksijen seviyesi de bakılan kriterlerden bir tanesi oluyor.

Apple watch series 6 araştırma

Geçen ilkbaharda gelen güncellemeyle eş güdümlü Türkiye’de de kullanıma yaseneyen EKG özelliği Apple Watch Series 6’da da mevcut. EKG programını açtıktan sonra parmağınızı Digital Crown üstünden aşağı yukarı 30 saniye zamanınce tutarak kalp ritminizin algılanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer olağandışı bir hal söz hususuysa, Apple Watch bunu netice olarak gösteriyor. Bununla eş güdümlü kalp sürati ölçümü de devamlı gerçekleştiriliyor. Belirlediğiniz düşük ya da yüksek değerlerin üzerine çıkıldığı hallerde uyarılar alıyorsunuz. Bu bilhassar Apple Watch Series 6’yı kalp sağlığı hususu ile alakalı titiz olanlar amacıyla kullanımı basit bir yardımcı hâle getiriyor. Tıpkı kanda O2 seviyesi ölçümleri gibi, kalp ile alakalı bütün test ve ölçümlerin neticelerini da iPhone’daki Sıhhat programı üstünden görebilirsiniz.

Her ne olursa olsun, Apple alınan ölçümlerin rastgele bir tıbbi tanı amacıyla kullanılamayacağının altını çiziyor. Yani, Apple Watch Series 6 tek başına bir tanı aygıtı değil. Eğer kanda oksijen seviyesi ölçümü, EKG ya da kalp sürati ölçümü ile alakalı sıra dışı bir ölçüm ya da bildirimle karşılaşırsanız, en yakın sıhhat kuruluşuna ya da ekspertize başvurmalısınız. Apple Watch’un neticeleri normal gözüküyor ve buna karşın kendinizi iyi hissetmiyorsanız da, en yakın sıhhat kuruluşu ya da ekspertize başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

Sıhhat doğrultusunda Apple Watch’lara eklenen küçük, fakat mühim bir sıhhat özelliği de El Yıkama Sayacı. Geçtiğimiz eylül ayında yayınlanan watchOS 7 güncellemesiyle eş güdümlü gelen ve Apple Watch Series 6’da da tespit edilen bu özellik, Kovid-19 pandemisinin yaşandığı bugünümüzde şahsi temizlik amacıyla mühim saseneır. Saatteki mikrofon ve duyargaler vasıtası ile ellerinizi yıkamaya başladığınız anlaşılıyor ve yirmiden geriye doğru sasenemaya başlanıyor. Sayacın çalıştığını hafif bir titreşimle anlıyorsunuz. Yirmi saniye dbulunduğunda ise değişik bir titreşimle bundan sonra musluğu kapatabileceğinizin işareti veriliyor. Hem de bu özellik, eve geldiğinizde de ellerinizi yıkamanızı hatırlatıyor. El Yıkama Sayacı varsaseneyen olarak kapalı geliyor. Ayarlar amacıyladen etkinleştirebilirsiniz.

Apple watch series 6 araştırma

watchOS 7 ile eş güdümlü Apple Watch Series 6’da da kullanıma yaseneyen bilhassarden bir tanesi uyku takibi oluyor. Esasında daha evvelce de üçüncü doğrultu programlarla da bu imkân sunuluyordu. Artık Apple’ın kendi çözümü var ve başka Apple Watch saatlerinde kullanılabiliyor. Şimdilik yeni bir özellik bulunduğu amacıyla yaseneyen uyku bulgulari üçüncü doğrultu programlarınkine göre daha az gözüküyor. Apple’ın uyku takip özelliği ne kadar vakit zamanınce uyuduğunuzu, uyku esnasında ne zaman uyandığınızı gösteriyor. Bununla eş güdümlü yatakta, uyanık şekilde geçirdiğiniz vakitye de odaklanılıyor.

Esasında Apple, uyku takibinde uyku düzenini ölçmekten daha çok bunu geliştirmeye odaklanıyor. Daha evvelce iPhone’da sunulmuş olan, fakat pek de kullanmadığımız Yatma Zamanı özelliği Apple Watch’taki uyku takibiyle bağlantılı şekilde çalışıyor. Yatma ve uyanma zamanlarınızı bu program üstünden belirliyorsunuz. Daha sonra yatma vakti yaklaştıkça iPhone ve Apple Watch rahatlama moduna alınıyor. Rahatsız etme modu dehemmiyete alınıyor, iPhone’da koyu mod açılıyor, sizi uykuya hazırlayacak detaylı programlar ya da işlevler otomatik olarak açılıyor.

Kalkma vakti geldiği zaman de hafif bir müzik ve titreşim ile eş güdümlü Apple Watch sizi uyandırıyor. Alarmı kapattığınızda ise ekranda size güne başlarken görmek isteyeceğiniz saat, pil hali ve hava hali gibi bulgular gösteriliyor. Pil halini görmek mühim, bu sayede Apple Watch’unuzu şarj etmenizin lüzumlu olup olmadığını anlayabilirsiniz. Apple Watch’un aşağı yukarı 6 saatlik bir uyku esnasında bilekteyken tükettiği pil ise yüzde 6 civarında oluyor.

Apple watch series 6 araştırma

Apple Sıhhat programında tespit edilen uyku alanında Apple Watch Series 6 vasıtası ile kaydedilen bulgulari görebilirsiniz. Hem de uyku kalitenizin halini öğrenebilir, bunu nasıl artırabileceğinize dair ipuçlarını edinebilirsiniz. Bu arada daha evvelceki Apple Watch modellerinde bulunduğu gibi Gürültü, Döngü İzleme gibi sıhhatla alakalı programlar Apple Watch Series 6’da da bulunuyor. İşitme sağlığı doğrultusundan da watchOS 7 ile eş güdümlü gelen yenilikler var. Haftalık güvenilir dinleme bildirimi vasıtası ile haftalık güvenilir dinleme zamanıne ulaştığınızda bildirim alabilirsiniz. Ve Apple Watch kulaklığınızın sesini güvenilir bir düzeye indirecektir.

Fitness doğrultusunda Apple Watch esasen kuvvetli bir aygıt bulunduğunu ispatlamıştı. Apple Watch Series 6’da bu çizgi sürdürülüyor. Pandemi nedeniyle dışarıda vakit geçirme ya da spor salonuna gitme gibi alışkanlıklardan vazgeçmek mecburiyetinde kaldığım amacıyla Antrenman programı üstünden çok çok deneme yapamismim. Fakat evvelceki deneyimlerim bu programın fitness takibi hususu ile alakalı kuvvetli bulunduğunu gösteriyordu. Bunun devam ettiğini söyleyebiliriz. iPhone’daki yenilenen ve Fitness ismini alan programdaki Aktivite seksiyonuna göz attığımda Hareket halkasının, her ne kadar düzgün biçimde spor yapmasam da Series 5’teki düzende doldurulduğunu görüyorum.

Apple watch series 6 araştırma

Saatteki Antrenman programı koşu, yürüyüş, yüzme gibi daha sık oluşturulan egzersizlerin yanı sıra niş antrenman çeşitlerine de ev sahipliği yapıyor. watchOS 7 ile eş güdümlü Dans ve Fonksiyonel Kuvvet Antrenmanı gibi yeni alternatifler de eklendi. Saatte tespit edilen dahili GPS vasıtası ile dışarıda koşarken, yürürken ya da bisiklet binerken iPhone’u yanınıza almanız lüzummiyor. Rota bulgulari direk saat doğrultusundan tutuluyor. watchOS 7 ile eş güdümlü VO2 Max, yani kandaki oksijen kullanımı seviyesi de ölçülüyor. Bu da spor yapanlar amacıyla mühim bir değer. Hep açık altimetre de bilhassa tabiat yürüyüşü ve tırmanma gibi sporları yapanlar amacıyla mühim, yükseklik bulgularini saatlerinde devamlı görebilirler. Eğer isterlerse bunu bir komplikasyon olarak saatin kadranına eklemeleri de imkân dahilinde bulunuyor.

Daha evvelceki Apple Watch modellerinde bulunduğu gibi; Hareket, Egzersiz, Duruş gibi halkalarınız amacıyla amaçlar koyabilir, bunların ne kadarını kapattığınızı Aktivite programından görebilirsiniz. Aktivite Paylaşma özelliği de Apple Watch sahibi dostlarınızla bu halka bulgularini paylaşmayı, aranızda yarışmalar düzenlemenizi sağlıyor. Ödüller de sizi motive edecektir. Bütün fitness ve etkinlik kayıtlarına iPhone’da tespit edilen ve iOS 14 ile eş güdümlü Fitness ismini alan programdan ulaşabilirsiniz.

Apple Watch Series 6 araştırma: Performans ve Pil
Elimizde tespit edilen 44mm Apple Watch Series 6’da 1.78 inç, 448 x 368 piksel çözünürlüklü ve Apple’ın Retina ekran amacıyla akıllı telefonlarına koyduğu 326 ppi sayısal değerine ulaşan yoğunluğu yayınlayan bir ekran bulunuyor. Retina ekran LTPO OLED teknolojisine sahip ve 1000 nit maksimum parlaklık sayısal değeri var. LTPO teknolojisi, bu akıllı saatin Hep Açık Ekran özelliğini sunmasına yardımcı oluyor. Apple Watch Series 6’yı aktif şekilde kullanmadığınız zamanlarda ekranın parlaklığı otomatik olarak azaltılıyor. Sonuç olarak saatin kaç bulunduğunu bileğinizi hareket ettirmeden, tıpkı normal bir saatte bulunduğu gibi gene görme imkânına sahip oluyorsunuz. Apple Watch Series 6’da Series 5’e göre hep açık ekran parlaklığı artırılmış. Bu da bilhassa dışarıda saatin ekranını daha rahat görmeyi sağlıyor. Genellikle bisiklet binerken ya da araba kullanırken saatin kaç bulunduğunu görmek amacıyla bileğinizi hareket ettirmeniz, direksiyondan ayırmanız lüzummeyecektir.

Apple, bu akıllı saatte çift çekirdekli Apple S6 prosedürcüye yer veriyor. Bu prosedürcü vasıtası ile Apple Watch Series 6 kesintisiz şekilde işliyor. Her ne kadar Apple resmi olarak belirtmese de, saatte 1 GB RAM bulunuyor. 32 GB dahili hafıza da var. Dahili hafızanın geniş olması akıllı saatin hafızasına daha çok şarkı yükleme olanağı sağlıyor. Türkiye’de satılan modellerde LTE desteğinin olmadığını göz önünde bulundurursak, dışarıda gerçekleştireceğiniz antrenmanlarda aygıtın hafızasında tespit edilen müzik parçaları daha mühim hâle geliyor. Genellikle AirPods ya da AirPods Pro gibi, Apple Watch ile basit ve basit bağlantı kuran kablosuz kulaklıklarla müzik dinlemek ideal. Fakat başka Bluetooth kulaklıklarla da eşleştirme yapılabilir ve müzik dinleyebilirsiniz.

44mm bedenli saatin 303.8 mAh kapasiteli pili bulunduğu belirtiliyor. Apple, bu pil vasıtası ile Apple Watch’un iki şarj arasında 18 saate kadar çalışma zamanı sunabileceğini belirtiyor. Elimdeki Apple Watch Series 6’yı genelde 25-30 saat Aralıklarla şarj etme lüzumsinimi duydum. Eskiden Apple Watch’u her zaman yatağımın beraberinde duran şarj aksesuarına takıp gece zamanınce şarja bırakırdım. Alışkanlık hâline getirdiğim bu davranış vasıtası ile sabahtan akşama kadar Apple Watch’u şarj etme olanağı duymazdım. Fakat uyku takibi özelliği nedeniyle şarj düzeni de değişiyor. Ne de olsa, saat uyur iken de bilekte kalmalı. Bu hal akıllı saati şarj etmek amacıyla uyanık kalınan bir vakti seçmeyi lüzumlu kılıyor ve şarj etme vaktinı daha da mühim hâle getiriyor.

Apple, Watch Series 6’nın daha süratli şarj edildiğini öne sürüyor. Bu iddia da boş sasenemaz. Cihazın kutusundan çıkan şarj aygıtı, daha eski model Apple Watch’unkilere göre biraz daha süratli şarj ediyor gibi görünse de, hal değişkenlik gösteriyor. Yine de, Apple Watch Series 5’in iki saatte şarj edilirken Apple Watch Series 6’da bu vaktin 90-100 dakikaya düştüğünü söyleyebilirim. Bir saatte ise yüzde 75’lik bir doluluğa ulaşmak da olası oluyor. Kısacası, Apple Watch Series 6 aslında de seleflerine göre daha süratli şarj oluyor. Fakat bu imkândan yararlanmak amacıyla kendi kutusundan çıkan şarj aygıtını kullanmanız lüzumiyor. Tabii ki, şarj amacıyla ya bilgisayarınızın USB-A portunu kullanmanız ya da elinizdeki bir 5W şarj adaptöründen yardım almanız lüzumiyor.

Apple Watch Series 6 araştırma: watchOS 7
Apple Watch Series 6, eylül ayında yayınlanan watchOS 7 ile yüklü olarak geliyor. watchOS 7, yukarıda sözünü ettiğimiz El Yıkama Sayacı, Uyku Uygulaması, İşitme Sihhati gibi yeni sıhhat bilhassarini ve Antrenman programına yeni antrenman türlerini getirmekle eş güdümlü yeni saat kadranlarını alternatifler arasına ekliyor. X-Large, Tipografi, Şeritler, Sanatçı, Takimetre gibi yeni saat kadranları var. Üstelik Apple, saat kadranları amacıyla daha çok özelleştirme alternatifi sunuyor. Sadece kadran dizaynlarını ve renklerini değil, komplikasyonları da çeşitlendirebilirsiniz. Apple, bundan sonra bir programın aniden çok türde komplikasyon sunmasına izin veriyor. Sonuç olarak yalnızca bir programın bulgularini yayınlayan saat kadranlarını oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz saat kadranlarını başkalarıyla paylaşma olanağı da var. Şuana kadar bunu kullanma lüzumsinimi hissetmedim, fakat olanağın olmasını bilmek güzel.

Siri de watchOS 7 ile eş güdümlü daha kullanımı basit hâle geliyor. iOS 14 ile eş güdümlü iPhone’lara, iPadOS 14 ile eş güdümlü iPad’lere gelen yeni bayan ve erkek seslerini bundan sonra Apple Watch’ta da duyabiliyorsunuz. Siri Kestirmeleri de iPhone’unuzda oluşturduğunuz kestirmeleri saat üstünden daha süratli şekilde çalıştırmanızı, hem de bunları komplikasyon olarak saat kadranına eklemenizi sağlıyor. Aygıt içi dikte de küçük, fakat mühim bir yenilik. Şuana kadar Apple Watch’ta en çok kullandığım bilhassarin başında Dikte geliyor. Gelen mesajları süratli şekilde cevaplamak amacıyla bu teknik çok kullanımı basit. Daha evvelce bu özellik internete bağlanarak, buluttan çalışıyordu ve söylediklerinizin yazıya dökülmesi amacıyla aradan belirli bir vaktin geçmesi lüzumiyordu. Şimdi siz konuştuğunuz anda söyledikleriniz ekranda metne dönüştürülüyor.

Apple Watch Series 6 araştırma: Sonuç
Apple Watch Series 6, selefi Apple Watch Series 5’e göre atılmış çok büyük bir ismim sasenemaz. Tasarım doğrultusunda aynı yoldan gidiyor. Mavi ve kırmızı renk alternatifleri ise yeni seriyi biraz daha cazip hâle getiriyor. Hep Açık Ekran, Series 5’in beğendiğim bilhassarinden bir tanesiydi. Series 6’da bu devam ettiriliyor ve ekranın bu moddaki parlaklığı da selefindekine göre daha yüksek. Üstelik buna karşın Apple Watch Series 6, selefinin tanıttığı pil performansını yakalamayı başarıyor. Kandaki oksijen yoğunluğu seviyesini ölçme özelliği, tıpkı EKG gibi, bir akıllı saatte çok aranılan bir özellik olmayabilir. Fakat yaşı belirli bir seviyenin üstünde olup da sıhhat hususu ile alakalı daha titiz hâle gelen şahıslar amacıyla büyük ehemmiyet taşıyor. Bu amaçla satın alma kararı verilirken bu bilhassarin bulunmasına ilgi etmekte yarar var gibi gözüküyor. Temel saat işlevlerinden yararlanma, classic fitness ve sıhhat takiplerini yapmak gibi işler amacıyla daha düşük fiyatlı Apple Watch SE de ideal bir seçim olabilir. Fakat Hep Açık Ekran, EKG ve kanda O2 seviyesi ölçümü, mavi ve kırmızı gibi renk alternatiflerinin Apple Watch Series 6’yi cazip hâle getirdiğini ve aradaki maliyet farkına değer kıldığını söyleyebiliriz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın