Post Image
9

Aynı IP adresi üzerindeki sitelerin seo’ya etkisi nedir ? ( Google cevapladı )

[ad_1]

Yıllardır Google’da hedef anahtar kelimelerde üst sıralarda olmak için pek çok kişi çalışıp çabalıyor. Hepimiz biliyoruz ki üst sıralarda olmak daha fazla reklam kazancı ve satış demek. Bunu kim istemez değil mi ?

Peki üst sırada olma çabamızın asıl adı olan SEO’ya, aynı ip adresi üzerindeki sitelerin etkisi nedir ?

Google’da Webmaster Trend Analisti olarak görev yapan John Mueller kafamızdaki bu soruya noktayı koymuş durumda.

Aynı IP adresi üzerinde farklı sitelerin yer alması bir problem değil ancak siteler benzer içeriklere sahipse bu bir problem demektir.

Aynı IP sorusu geçtiğimiz gün gerçekleşen Webmaster Central Office Hours Hangout’u sırasında soruldu. Bir webmaster, birden fazla internet sitesinin aynı IP adresinde yer almasının etkisinin ne şekilde olacağını merak ettiğini belirtti.

John Mueller’ın yanıtına göre ise sitelerin aynı IP adresinde barınması bir sorun değil fakat benzer içerikler ve benzer yapılara sahip olması, sayfaların Doorway olarak algılamasına sebep olabiliyor.

Sizin için aşağıda paylaşmış olduğum video ile bu konuda daha net bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Genel olarak video içeriğine gelecek olursam ;

Aynı IP adreslerinin kullanılması bizim için bir sorun değil. Aynı IP adresinin kullanılması, internet siteleri arasında oldukça yaygın bir durum. Bu bir nevi internetin çalışma şekli denebilir. Birçok CDN de farklı internet siteleri için aynı IP adreslerini kullanıyor ve bu bir sorun teşkil etmiyor.

Bana göre asıl büyük sorun aynı veya benzer içeriğe sahip internet sitelerinin aynı IP adresinde barındırılması. Bizim açımızdan, algoritmalarımız bunu fark ettiğinde “bu bir doorway site ağı” diyebiliyor, özellikle internet siteleri aynı amaca  veya aynı ürünün reklamına hizmet ediyorsa sorun katlanıyor.

Bazen sitelerin içerikleri gerçekten çok benzer olabilir. Böyle olduğunda tek bir site taranıp, arama sonuçlarına yansıtılabilir ki, bu en yüksek ihtimalli sonuçtur. Pratikte bu bir sorun olmayacaktır, çünkü bu sitelerden biri taranacaktır.

Diğer yandan algoritmalarımız bu sitelere baktığında birinin doorway ağı oluşturduğu hissine kapılarak tüm benzeri siteleri görmezden gelebilir veya alt sıralarda yer verebilir.

Şahsi önerim, içerik açısından gerçekten kuvvetli ve birbirinden benzersiz az sayıda siteye sahip olmanız olacaktır. Benzersiz içerikler ve benzersiz ürünler satabilirsiniz. Aynı işi yapmak için birden fazla site koleksiyonu oluşturup, hepsiyle ayrı ayrı uğraşmak zorunda değilsiniz.

Bana göre bu konuda çok net bir açıklama yapılmış. Sitelerimiz için mutlaka en iyisini yapmamız gerekiyor ama bunu abartmadan yapalım.

[ad_2]

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın