9

Eğitim Teknolojileri Hakkında En Popüler 5 TED Konuşması

[ad_1]

TED (İngilizce: Technology, Entertainment, Design, Türkçe: Teknoloji, Eğlence, Dizayn), 1984 yılından bu yana her iki yılda bir Kaliforniya ve Monterey’de düzenlenen bir konferanstır. Bu konferansın varoluş amacı, farklı alanlardaki ileri derecede bilgi sahibi kişilerin bilgi alışverişine zemin oluşturmaktır. Eğitim teknolojileri de bu alanlardan biridir.

TED konferanslarında eğitim teknolojileri alanında ilham verici birçok konuşma yapılmıştır. Bu konuşmalardan en popüler beş tanesi aşağıda yer almaktadır.

1. A Delightful Way to Teach Kids About Computers – Linda Liukas

Linda Liukas konuşmasında yeni neslin neden bilgisayarlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olması gerektiğini anlatmaktadır.

Yetmişli yıllarda tüm nesli yönlendiren şey punk müzikti. Seksenli yıllarda muhtemelen paraydı. Fakat benim neslim için yazılım; hayal gücümüz ve dünyamızın arayüzüdür.

2. Bring on the Learning Revolution! – Ken Robinson

Ken Robinson, konuşmasında yeni bir öğrenme inkılabına ihtiyaç olduğunu belirtmektedir.  Konuşmasında eğitim teknolojilerinden bahseden Ken Robinson, bu ihtiyaca çözüm olarak ise bireyselleştirilmiş ve özelleştirilmiş öğrenmeyi sunmaktadır.

Dünyadaki tüm eğitim sistemleri şuanda reform içindeler. Ama bu yeterli değil. Reform artık yeterli bir çözüm değil, çünkü reform; bozuk bir modeli tamir etmek demektir.

3. Gaming to Re-engage Boys in Learning – Ali Carr-Chellman

Ali Carr-Chellman, konuşmasında erkek çocuklarının oyunlara karşı çok ilgili olurken okula karşı neden çok ilgisiz olduklarını incelemektedir. Ayrıca oyunların okulda da çocukların ilgisini çekmek için kullanılabileceğinden bahsetmektedir.

Erkek çocuklarının kültürü okula uymuyor. Bu sorunun üstesinden gelmek için düşünebileceğimiz yöntemleri sizlerle paylaşacağım.

4. How Games Make Kids Smarter – Gabe Zichermann

Gabe Zichermann, oyunların yeni nesil için etkili olabileceğinden bahsederken çoklu görev ve problem çözme becerilerin gelişeceğini vurgulamaktadır. Oyunların eğitimde daha fazla kullanılması gerektiğini dile getirmektedir.

Bugün, çocuklar bir şey başarabilmek için olağanüstü çoklu beceriye sahip olmak zorunda. Asla sahip olmadığımız şey. Bu gibi şeyler sizi daha akıllı yapar.

5. Let’s Teach Kids to Code – Mitch Resnick

Mitch Resnick kodlamanın öğrenilmesi gereken bir dil olduğunu belirtmektedir. Günümüz dijital dünyasında, teknolojiyle ilişkili olan çocukların sadece tüketim odaklı değil, üretim odaklı da teknolojiyi kullanması gerektiğini söyleyen Mitch Resnick, bu yolda kodlama öğretiminin önemine vurgu yapmaktadır.

Mutluydum, çünkü bu çocuklar Scratch’i tam da bizim istediğimiz şekilde kullanıyorlardı.

Kaynak: http://www.thetechedvocate.org/top-10-ted-talks-edtech/

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın