• November 29, 2023

Etkili Bir İşletme Web Sitesi Oluşturmak İçin İpuçları

İçindekiler

Etkili bir işletme web sitesi oluşturmak için birkaç temel adım gerekir. İlk olarak, Alan adınızın açıklayıcı ve hatırlanması kolay olduğundan emin olun. İkinci olarak, içeriğinizin markanızla alakalı olduğundan emin olun. Üçüncüsü, sitenizi iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayacak şekilde düzenlemelisiniz. Ayrıca üstbilgiye veya altbilgiye bir sosyal medya bağlantısı eklemek isteyebilirsiniz. Bu adımlar, ziyaretçileri müşterilere dönüştüren bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Alan Adı Açıklayıcı Ve Hatırlanması Kolay Olmalıdır

Etkili bir işletme web sitesi oluştururken, bir alan adının hatırlanması kolay ve açıklayıcı olması gerekir. Bu sayede potansiyel müşteriler aradıklarını kolayca bulabilirler. Doğru alan adı, aynı zamanda, arama motoru sıralamaları söz konusu olduğunda yardımcı olan anahtar kelime dostu olacaktır.

Bir alan adı seçerken, içinde bulunduğunuz sektörü göz önünde bulundurun. Çok genel bir alan adı, sizi yalnızca alan adınızın tanımladığı şeyi sağlamaya yönlendirecek ve işinizi büyütmenizi ve ek ürün ve hizmetler sunmayı zorlaştıracaktır. Hedef kitlenize markanın kimliği hakkında bir fikir veren daha benzersiz bir ad seçmek en iyisidir.

Bir alan adı seçtikten sonra, web sitenizin içeriğiyle ilgili anahtar kelimeler seçmeniz gerekir. Sitenizin içeriğini tanımlayan kelimeler kullanmak, ilk kez görüntüleyenlerin sitenizin içeriğini tanımasına ve ilgili aramalar için arama sonuçlarında görünürlüğünüzü artırmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, istenmeyen kitleleri filtrelemek için konumu göz önünde bulundurun.

İçerik Markanızla Alakalı Olmalıdır

Etkili bir işletme web sitesi oluştururken, içeriği ulaşmaya çalıştığınız hedef kitleye göre uyarlamak çok önemlidir. Potansiyel müşterilerin ve çalışanların, iş ortaklarının ve medyanın dikkatini çekmeniz gerekiyor. Web sitenizdeki içerik, trafik oluşturmak ve satışları artırmak için bu kitlelere hitap etmelidir.

Ayrıca hedef kitlenizin aşina olduğu bir dil kullanmalısınız. Jargon kullanmayın ve basit, konuşma dilinde yazın. İçeriğiniz, sektörünüzde uzman olduğunuzu göstermelidir. Ayrıca, içeriğinizin markanız ve işinizle alakalı olduğundan emin olmalısınız. Bu, birkaç basit yönergeyi izleyerek başarılabilir. Web sitenizin içeriği de ilgi çekici ve konuşkan olmalıdır.

İyi içerik, marka bilinirliğini, marka sadakatini ve ziyaretçi katılımını teşvik ederek ziyaretçileri çeker. Ayrıca, iyi içerik, arama motorlarında daha fazla görünürlük elde etmek için uygun anahtar kelime kullanımını, gelen bağlantıları ve arama motoru optimizasyonunun diğer yönlerini kullanır.

Kolay Gezinme

Bir işletme web sitesinin en önemli yönlerinden biri kolay gezinmedir. Ziyaretçileri tüm web sitesini keşfetmeye, hemen çıkma oranlarını düşürmeye ve satış şansını artırmaya teşvik eder. Bir web sitesinde kolayca gezinebilen kullanıcıların, hemen başka bir sayfaya geçmek yerine ana sayfada kalma ve siteyi keşfetme olasılığı daha yüksektir.

Gezinme menüsü, her sayfaya tek bir bağlantı ile kullanımı basit olmalıdır. Aynı sayfaya birden fazla bağlantıya sahip olmak kafa karıştırıcıdır ve insanlar kafa karıştırıcı gezinmeye sahip bir siteye geri dönmezler. Ayrıca, bir işletme web sitesindeki içeriğin şirketin USP’sine odaklanması gerektiği anlamına gelir.

Gezinmeyi olabildiğince kolaylaştırmak için, bir işletme web sitesinin tüm sitede aynı görünüme ve hisse sahip olması gerekir. Gezinme bir sayfadan diğerine farklıysa, kullanıcıların kafasını karıştırır ve onları yollarını bulmak için çok çalışmaya zorlar. Psikolojiye göre, insanlar bilgiyi başta ve sonda hatırlamaya meyillidirler, bu yüzden en önemli şeyleri başa koymak mantıklıdır. Ardından, en önemsiz bilgiler sayfanın sonuna doğru gitmelidir.

Harika Bir Kullanıcı Deneyimi Sağlamak İçin Sitenizi Düzenleme

İşletme web sitenizde harika bir kullanıcı deneyimi sağlamanın en iyi yollarından biri, içeriğinizi mantıksal gruplar halinde düzenlemektir. Örneğin çekiçler, matkap ve anahtarlardan ayrı olarak gruplandırılmalıdır. Bu, gezinmeyi kullanıcılar için daha kolay ve daha kolay hale getirir. Ayrıca içeriği amaca göre gruplamak, ziyaretçilerin aradıklarını bulmasını kolaylaştırabilir.

Bilgi mimarisi (IA), iyi bir web sitesi için önemli bir unsurdur. İyi organize edilmiş bir web sitesi, kullanıcıların bilgi bulmasını ve iş hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırır. Bilgi mimarisi (IA), içeriğin kolayca erişilebilir ve anlaşılabilir olacak şekilde düzenlenmesi sürecidir.

İşletmenizin web sitesinde net bir yol oluşturmak, sadık müşterileri çekmek için çok önemlidir. Müşteriler, basit ve gezinmesi kolay bir web sitesini tercih eder. Dağınıklığı ortadan kaldıran ziyaretçiler, yalnızca birkaç tıklamayla ihtiyaç duydukları bilgilere doğrudan ulaşabilirler. Ayrıca, merkezi içeriğinizin ana sayfada görünür ve belirgin olduğundan emin olun. Müşteriler, ana sayfada yer alıyorsa, bir şirket adından çok bir logoyu hatırlama olasılıkları daha yüksek olacaktır.