• November 29, 2023

Google, Pixelbook serisi dizüstü bilgisayarlarını sonlandırmaya karar verdi.

Şirket bundan sonra genel Chromebook deneyimini geliştirmeye odaklanacak. Google, finansmanını daha iyi yönlendirmek ve çakışmayı azaltmak için operasyonlarını konsolide etmek için bu kararı aldığını belirtiyor.

Google, her zaman birinci sınıf ChromeOS seçenekleri olarak kabul edilen Pixelbook dizüstü bilgisayar serisinde daha fazla gelişme olma ihtimalini tamamen sonlandırdı. Şirket, yalnızca geliştirmeyi durdurmakla kalmadı, aynı zamanda cihazın yeni nesli üzerinde çalışan ekibi de dağıttı. The Verge’ün bildirdiğine göre Pixelbook ekibinin tüm üyeleri Google’daki diğer rollere atandı.

Bu karar ile beraber Pixelbook, Google’ın vazgeçtiği ikinci taşınabilir bilgisayar oluyor. 2019’da şirket, ChromeOS tabletlerdeki geliştirme çalışmalarını durdurmuştu. O sırada Google, dizüstü bilgisayarlara odaklanmak istediğini belirtmişti.

Bu yılın Temmuz ayında, Google CEO’su Sundar Pichai’nin şirket içi bir bilgilendirme notu, şirketin işe alımları yavaşlatmayı ve şirket genelinde bazı projeleri kesmeyi planladığını açıkça belirtiyordu. Bazı durumlarda bu, yatırımların çakıştığı yerlerde konsolide etmek ve süreçleri kolaylaştırmak anlamına geliyor. Diğer durumlarda ise, geliştirmeyi duraklatmak ve kaynakları daha yüksek öncelikli alanlara yeniden dağıtmak anlamı taşıyor

Pixel markasını alan cihazlar tam anlamıyla premium olmasalar da, donanım ve yazılım açısından kesinlikle diğerlerinden daha iyiydiler. Google’ın 2019’da daha uygun fiyatlı bir dizüstü bilgisayar olarak tanıttığı Pixelbook Go bile, yaygın Chromebook dizüstü bilgisayarlardan daha iyi bir donanıma sahipti.