• December 5, 2023

Google reCAPTCHA İletişim Formu 7’ye Hızlı Bir Şekilde Nasıl Eklenir?

Botların ve spam’lerin iletişim formunuzu doldurmasını önlemek için Google reCAPTCHA gibi güvenlik özelliklerini kullanmalısınız. İletişim Formu 7’ye kurulumu kolaydır ve istenmeyen e-postaların ve botların istenmeyen e-posta göndermesini önler. Google reCAPTCHA’yı yüklemek için Google’ın reCAPTCHA web sitesine gidin. Orada, “Yönetici Konsolu” bağlantısını tıklayın ve site anahtarınızı ve gizli anahtarınızı ilgili alanlara girin.

Yeni Google reCAPTCHA v3 değerleri artık İletişim Formu 7’de desteklenmektedir. Özelliği etkinleştirmek için, fareyle üzerine gelindiğinde site genelinde “reCAPTCHA tarafından korunan” sekmesini tıklamanız yeterlidir. Yeni reCAPTCHA sürümü, formunuzun kullanımını izler ve insan ve bot kullanıcıları arasında ayrım yapar. Sitenizde önbelleğe alma eklentileri kullanıyorsanız, reCAPTCHA’yı etkinleştirmeden önce önbellekleri temizlemeniz/temizlemeniz gerekebilir.

Google reCAPTCHA’yı etkinleştirmek için bir Gmail hesabınız ve bir Gmail hesabına erişiminiz olmalıdır. Formunuzu daha fazla korumak için İletişim Formu 7 için bir sayfa kuralı da ekleyebilirsiniz. Formunuzu korumak için Cloudflare güvenlik yazılımını da kullanabilirsiniz.

Ardından, Google hesabını kullanarak web sitenizi kaydedin. Kaydolduktan sonra etiket bölümünde “Ayarlar”a tıklayın. Ardından site adınızı girin ve gizli anahtarı girin. “Kaydet”i tıklayın. Tamamlandığında, reCAPTCHA rozeti her sayfanın altında görünecektir. Bu rozet, site ziyaretçilerine Google tarafından izlendiklerini bildirir ve gizlilik politikanıza bağlantılar verir.

Ziyaretçilerin çeşitli seçenekler arasından seçim yapmasına izin vermek için İletişim Formu 7’deki açılır menü form etiketini de kullanabilirsiniz. Bu, ziyaretçilerin bir eylemi tamamlamak için belirli seçenekleri seçmesi gerektiği durumlarda kullanışlıdır. Örneğin, hizmetler sunuyorsanız, bir açılır menü ziyaretçilerin bir hizmet listesinden seçim yapmasına olanak tanır. Bu açılır menüyü Contact Form 7’nin ayarlarıyla yapılandırabilirsiniz.

Contact Form 7, WordPress için popüler bir form eklentisidir. Google reCAPTCHA v3 ile uyumludur ve spam botlarını durdurmaya yardımcı olabilir. Bu eklenti ücretsizdir ve herhangi bir ek eklenti kullanmadan İletişim Formu 7’ye kurulabilir. Google reCAPTCHA v3’ü sitenizin görünümünü değiştirmeden kullanabileceksiniz. Eklentiyi yükledikten sonra, WordPress ayarlarınızda anahtar çiftini değiştirmeniz gerekir.

Contact Form 7’nin bir başka harika özelliği de, bir form gönderildiğinde görünen mesajı özelleştirme yeteneğidir. Örneğin, “alan zorunludur” yazan bir mesaj ekleyebilirsiniz. Bu mesajlar genellikle çoğu durumda etkilidir. Ayrıca iletişim formu düzenleyicisindeki “Mesajlar” sekmesine tıklayarak formda görüntülenen mesajı özelleştirebilirsiniz.

reCAPTCHA özelliğinin yanı sıra hCaptcha’yı kullanmak da mümkündür. Bu hizmet, tamamlamaları gereken bir meydan okuma göstererek web sitelerindeki spam robotlarını tespit etmeye yardımcı olur. Bir ziyaretçi meydan okumayı tamamlayamazsa, form gönderimi işleme koyulmayacaktır. Ayrıca, bir web sitesinde gizliliği artırmaya yardımcı olur. Bu hizmet temel kullanıcılar için ücretsizdir. Ancak görünmez bir CAPTCHA özelliği yoktur. Ancak, bir ziyaretçinin gördüğü CAPTCHA sayısını en aza indiren Kolay mod adlı bir modu vardır. Ayrıca Google‘da aratarak bloğumuza ulaşabilir veya benimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir