• November 29, 2023

İzlediğiniz Bağlantının WordPress’te Süresi Doldu Hatasının Nedeni Nedir?

WordPress web sitenizde “Takip Ettiğiniz Bağlantının Süresi Doldu” mesajları alıyorsanız, yalnız değilsiniz. Bu yaygın hata mesajı son derece sinir bozucu olabilir ve buna neyin sebep olduğunu bulmak önemlidir. Neyse ki, sorunu çözmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

İlk olarak, web sitenizdeki dosyaları kontrol edin. Dosya boyutu sınırlarının değişmiş olması mümkündür. Eğer öyleyse, değişiklik yapmanız gerekecek. Örneğin, PHP sürümünüzü yükseltmeniz gerekebilir. Ayrıca, temanızın ayarlarını değiştirmeniz gerekecektir.

“İzlediğiniz bağlantının süresi doldu” hatası, WordPress web sitenize eklentiler veya temalar yüklemeye çalışırken ortaya çıkan çok yaygın bir hatadır. Bunun nedeni genellikle yüklemeye çalıştığınız dosyanın varsayılan yükleme sınırı için çok büyük olmasıdır. Çoğu durumda, yükleme sınırlarını artırmak sorunu çözecektir. Ancak, bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, aşağıdaki kılavuz size atmanız gereken adımları gösterecektir.

İzlediğiniz bağlantının süresi dolmuşsa, muhtemelen harici bir bağlantı kullanmaya çalışıyorsunuzdur. Ama bu her zaman işe yaramaz. Soruna genellikle WordPress kurulumunuzdaki “meta veri” adı verilen bir ayar neden olur. Bu değerler ne kadar yüksek olursa, bağlantının süresinin dolması o kadar olasıdır.

Bu hatayı almanızın bir başka nedeni de PHP sürümünüzün eski olmasıdır. Eski bir PHP sürümü kullanıyorsanız, web siteniz WordPress kurulumunuzla uyumlu olmayabilir. PHP sürümünüzü güncellemek için cPanel’e erişebilir ve php yapılandırma bölümüne gidebilirsiniz. Buradan, yüklemek istediğiniz sürümü seçebilirsiniz.

“WordPress’te İzlediğiniz Bağlantının Süresi Doldu” sorununa neden olan diğer bir sorun, barındırma şirketinizin maksimum dosya boyutu ve maksimum yürütme süresi belirlemiş olmasıdır. Bu sınırlamalar, sitenizin güvenliğinin ve performansının optimize edilmesini sağlamak içindir. Bu limitleri etkinleştirerek web siteniz daha hızlı yüklenebilir ve çalışabilir.

Siteniz paylaşılan bir barındırma platformunda barındırılıyorsa, bağlantı süresinin dolması ve bellek boyutu ile ilgili hatalarla da karşılaşabilirsiniz. Üçüncü taraf bir API kullanmaya çalışıyorsanız bu büyük bir sorun olabilir. Web sitenizin HTML’sini özelleştirmeye çalışırken de bir hatayla karşılaşabilirsiniz.