• November 29, 2023

Nasıl SEO Uzmanı Olunur?

İçindekiler

SEO uzmanı, arama motoruna yardımcı olan kişi olarak tanımlanabilir. Web sitelerini, Google platformu başta olmak üzere bütün arama motorlarına uyumlu duruma getirebilmek için analiz edecektir. Böylece rapor sunar ve uygulamalara destek olur. Bunların sonucunda da web siteleri arama motorunda ilk sıralara çıkarak, giril trafiklerini olumlu yönde artırmış olur. Basit bir şekilde söylemek gerekir ise; SEO uzmanları, web siteleri arama sonuçlarında daha iyi görünümler elde etmesini sağlayabilen ve bunu raporlayan kişi denilmelidir.

SEO Uzmanının Görevleri Nelerdir?

SEO Uzmanı görevleri kendi içlerinde alt uzmanlık dallarına ayrılabildiği gibi bir web sitesinde bütün alanlara hakim olabilen uzmanlar da olabilir. Uzmanların öncelikli görevlerinden bazıları şu şekildedir:

  • Yol haritası çıkarabilmek için ön analiz yapmak
  • Site içi teknik SEO analizleri kullanmak
  • Kullanıcı deneyimi analizleri yapmak
  • İçerik analizleri yapmak
  • Performans raporlamaları yapmak
  • Genel bütünün korunmasını sağlamak

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Herhangi bir yer tarafından SEO uzmanlığı unvanı verilmez. Uzmanlıklar için verilen resmi bir diploma ya da geçerli olan bir sertifika bulunmaz. Ancak, bazı eğitimler sonrası katılım sertifikaları alınabilmesi mümkündür. SEO uzmanı olmak isteyen bireyler, sektör içerisinde faaliyet gösteren ajanslarda staj yapabilirler. Aynı zamanda ücretsiz eğitimlere de katılabilmektedirler. SEO uzmanları çalışma alanı oldukça geniştir. Bunun genel nedeni olarak, son yıllarda çoğu sektörün internete taşınabilmesi ve kapı müşterisi kavramlarının git gide yok olması gösterilebilir. Artık hiç kimse bir ürünü ya da hizmeti dışarda aramıyor duruma geldi. Bu sebeple kimi firma kendi bünyesinde uzman çalıştırmakta iken kimi firma ise bu hizmeti bir ajans tarafından almaktadır. SEO uzmanı, herhangi bir firma içerisinde dijital pazarlamada işe girebileceği gibi dışarıdan freelence olarak da firmalara hizmetler sağlayabilir. Aynı zamanda SEO ajanslarında farklı pozisyonlarda da çalışabilmektedirler. Hangi konumda olursa olsun, son yıllardaki şartlarda SEO uzmanlarına çok yüksek oranda ihtiyaç duyulur. Sektörlerde yetişmiş personel ihtiyaçları artarak devam eder. SEO uzman maaşları diğer uzmanlık alanlarında görüldüğü gibi uzmanın tecrübelerine ve bilgisine göre farklılık göstermektedir.

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir