Post Image
10

Programlama için En İyi Dizüstü Bilgisayar Nasıl Seçilir? 2020

Bir programcı ya da geliştirici olarak piyasada tespit edilen binlerce dizüstü bilgisayardan en iyi dizüstü bilgisayarı seçmek aslında baş karıştırıcı duruma geliyor. Programlamaya yeni başlayan bir şahıs amacıyla daha da zorlaşıyor.

Aşağıda, rastgele bir programlama teknolojisi üstünde çalışmak amacıyla kusursuz bir dizüstü bilgisayar seçmenize yardımcı olacak birtakım mühim noktaları paylaştım.

Programlama amacıyla En İyi Dizüstü Bilgisayar Nasıl Seçilir?

Olması Gereken Ram Boyutu Nedir ?

Bakmanız gereken ilk en mühim şey. 8 GB RAM’e sahip bir dizüstü bilgisayar uygun bir seçimdir, fakat alabiliyorsanız 16 GB RAM en iyi seçim olacaktır. Bütçeniz çok düşükse, 4 GB RAM ile de çalışabilirsiniz.

İnanın bana düşük performanslı bir makinede çalışmak berbat. Daha evvelce 4GB RAM ile bir dizüstü bilgisayarda android program geliştirme yapıyordum. Çok sinir bozucuydu zira her şey çok yavaş çalışıyor.

Bu yüzden bir mobil program geliştiricisi iseniz size 16 GB RAM dizüstü bilgisayar tavsiye ederim.

En İyi Seçim: 16GB RAM

İdeal Seçim: 8GB RAM

Düşük Bütçe Seçimi: 4GB RAM

Olması Gereken İşlemci Nedir ?

Programlama amacıyla bir dizüstü bilgisayar seçerken iyi prosedürcü ve RAM en yüksek evvelceliğiniz olmalıdır. Bir programcı ya da geliştirici olarak çoklu vazife yapmamız gerekir. Programlama ya da geliştirme yaptığımda, birkaç sekme açılmış bir tarayıcıyla eş güdümlü birkaç IDE açmam gerekiyor. Bu nedenle iyi bir prosedürcü lüzumludir.

İ5 prosedürcüli bir dizüstü bilgisayar uygun bir seçimdir. Eğer büyük bir bütçeniz varsa i7 prosedürcü ile temin edebilirsiniz ve düşük bütçe amacıyla i3 prosedürcü ile alım sizin amacıyla uygun bir seçim olacaktır.

En İyi Seçim: i7 İşlemci

İdeal Seçim: i5 İşlemci

Düşük Bütçe Seçimi: i3 İşlemci

Olması Gereken Grafik kartı ?

Oyun geliştirme ya da yüksek grafikle alakalı birtakım işler yapmadığınız prosese grafik kartını birleşik etmek lüzumlu değildir. Ama bir oyun geliştiricisiyseniz, o vakit harici grafik kartı olan bir dizüstü bilgisayar ile almalısınız.

En İyi Seçim (Özellikle Oyun Geliştiricileri İçin): Harici Grafik Kartı (2GB ya da 4GB)

İdeal ve Düşük Bütçe Seçimi (Diğer Geliştiriciler İçin): Entegre Grafik Kartı

Olması Gereken Depolama ( Harddisk)
SSD ve HDD, dizüstü bilgisayarların sahip bulunduğu iki depolama türüdür. SSD, HDD’den daha süratli fakat daha pahalı bir performans sunar. Size bütçeniz amacıyla olması gereken harddisk ebatı 1 TB olması yeterlidir.

Pil ömrü

Çoğunlukla güç kaynağının bulunmadığı yerlerde çalışıyorsanız, büyük pil ömrüne sahip bir dizüstü bilgisayar seçmelisiniz. Aksi takdirde, bu vakitlarda nerdeyse bütün dizüstü bilgisayarlar ılımlı pil yedeklemesi ile eş güdümlü gelir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın