• November 29, 2023

Rank Math SEO Ayarları (2022 Kurulum Rehberi)

İçindekiler

Son zamanlarda oldukça popüler olan SEO çalışmaları ve çeşitleri şu anda da yerini WordPress tabanlı web site sahipleri için Rank math SEO eklentileri olarak karşımıza çıkıyor.

Rank Math SEO; WordPress tabanındaki siteler için uygun olarak hazırlanmış, birden fazla kullanım özelliğine sahip en güçlü kolay ve ücretsiz SEO eklentisidir. Rank Math içerisinde birçok farklı modül bulundurur. Bu modüller web sitenizin içerik kalitenizi arttırmanıza yardımcı olur. Siteniz bu modüller sayesinde SEO dostu haline gelir. Böylece tarayıcıların arama motorlarında birinci sıralara kadar çıkma ihtimaliniz olur.

Rank Math SEO Kurulumu

Rank Math SEO kurulum olarak oldukça basit bir sistematiğe sahiptir. Bu sistemi kullanmak sizin için büyük ölçüde avantaj sağlayacaktır. Kurulumun iki yöntemi bulunmaktadır. Yöntemlerin seçimi size kalmıştır. Bu yöntemleri şu şekilde açıklayabiliriz:

1.Yöntem: İlk yapmanız gereken tamamen ücretsiz olan Rank Math eklenti sayfasına giriş yaparak bu dosyayı indirmektir. Daha sonra indirdiğiniz dosyayı FTP ile WP-content> plungins sistematiğini takip ederek indirebilirsiniz. Bu işlemlerin tamamlanması kısa sürenizi alır ve detayları bulunmaktadır. Bu işlemleri tamamladıktan sonra ise WordPress panelinde bulunan eklentiler bölümüne giriş sağlayarak sistemi etkinleştirebilirsiniz.

2.Yöntem: Bir diğer yöntem olarak ise WordPress panelinden direkt olarak eklentiler kısmına girerek, yeni ekle adımları olarak bulunan adımları takip ettiğinizde karşınıza çıkan arama bölümüne Rank Math yazarak kolayca yükleyebilirsiniz. İşlem sonrasında eklentinizi etkinleştirmeyi unutmayın.

En İyi Rank Math SEO Ayarları

Rank Math Seo ayarları için iki farklı seçenek vardır. SEO ayarları önemli bir noktadır. Eğer bu yükleme işlemini ilk kez yapıyorsanız bunun en kolay ve mantıklı yolu kurulum sihirbazıdır. Bu sistem sayesinde sizin için varsayılan en iyi ayarlar sunulacaktır. Ayarlar kısmında bu yöntemi kullanmak istemiyor ve kendiniz öğrenmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken maddeler olacaktır.

Ayarlar modülünün temeli istatistiklerdir. Bu kısımdan SEO performansını ve anahtar kelimeleri takip ederek gerekli yönlendirmeyi yapabilirsiniz.

İkinci olarak ise genel ayarlar kısmında bulunan temel link, eklentileri yönlendirme, dış bağlantılar, görüntü dosyası bağlantıları, görüntüler, sekmeler, sayfa yolları, gibi ayarları kontrol ederek düzenlemeniz gerekmektedir.