• December 5, 2023

SEO Başlangıç Kılavuzu: Temel Bilgiler

İçindekiler

SEO, açıklamasıyla Arama Motoru Optimizasyonu demektir. SEO web sitelerini tüm yönleriyle arama motorlarına uyumlu bir hale getirerek ziyaretçilerine kolay ve daha hızlı ulaşabilecekleri bir web sayfaları sunmayı amaçlayan çalışmalardır.

Günümüzde web sitelerinin arama motoru tarafından aratıldıktan sonra sonuç sayfasında üst sırada çıkması ücretli reklamlarla ve diğer birçok etkenle sağlanmaktadır.  Fakat reklam kullanmak maliyetli olduğu için SEO başlangıç çalışmaları yaparak doğal arama sonuçlarında üst sıralarda görülebilir hale ve dolayısıyla web trafiğinizi organik olarak ayarlayabilirsiniz. SEO başlangıç olarak adım adım ilerleyip uzun dönemde geri dönüş alabileceğiniz çalışmalar bütünüdür. Bu yüzden SEO yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız öncelikle bir SEO başlangıç çalışmaları analizi ve planlama sürecini başlatmanız gerekmektedir.

SEO başlangıç çalışmaları ile anahtar kelime araştırmalarınızı, sektör ve rakip web sayfası analizinizi gerçekleştirilmelidir. Bu sayede öncelik verilenlerin ve ihtiyaç duyulanların ne olduğunu öğrenmiş olunulur.

SEO başlangıç klavuzu ve teknikleri, web siteleri hakkında arama motorları için yapılmış olan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilmektedir. İnternet üstünden bilgi ve ürün aramak için kullanılan arama motoru, bu özellikleri sayesinde web platformlarının en büyük ziyaretçi ve müşteri kaynakları olmaktadır. Arama sonucunda müşterilerin büyük bir çoğunlukla ilk sayfalarda ve ilk sıralarda bulunan siteleri ziyaret etmesi, zamanla bu sektörün oluşmasını ve önem kazanmasına sebep olmuştur. Web sitelerinize SEO planını uygulamanız halinde ilk sıralarda yer alması kaçınılmaz olacaktır. SEO çalışmaları bu bakımdan web sitelerini tüm yönleriyle arama motorlarına uyumlu bir hale getirerek ziyaretçilerine çok daha kolay ve hızlı ulaşabilecekleri bir web platformları sunmayı amaçlamaktadır. Bu yönü ile SEO, web sitelerinin daha anlaşılır, kolay kullanım imkanına sahip ve ziyaretçiye aradığı şeyi verebilecek seviyelere gelmesine de yardımcı olur.

SEO’nun Temel Amacı

SEO İngilizce dili olarak Search Engine Opaimization (Arama Motoru Optimizasyon) kelimesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Arama motorunda sitelerin ya da web sayfalarının üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çeşitli çalışmaları kapsar. SEO sisteminin temel amacı açılımı itibariyle arama motoru optimizasyonları yani arama motorlarında en üst sıralarda listelenmek olmaktadır. Bu amaç da, sitede yer alan bilgi, hizmet ya da satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlayacaktır. SEO, sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları web sitesi popülerliğine, doğal görünen çözümler kullanarak ulaşma sanatı olarak tanımlanabilir. Bu web sitesi popülerliği beraberinde Google’da sıralama artışını da getirmektedir.

SEO Stratejileri

SEO stratejileri, bir site üzerinde bulunan içeriklerin, konularına göre organize edilmesi anlamına gelmektedir. Bu çeşitli konuların organize edilebilmesi, arama motorlarının web sitesi içeriğini en doğru bir biçimde analiz ederek indekslemelerini ve kullanıcı ihtiyacına uygun arama sonucu sunulmasını sağlayacaktır. E-ticaret sitelerinde arama motorlarında iyi bir şekilde görünmek, doğru bir şekilde indekslenmek ve arama sorguları üzerinden web sitelerine trafik çekmek için en doğru SEO stratejilerini uygulamanız gerekmektedir. SEO stratejisi geliştirmek site üzerinde içeriklerinizi çok daha etkin bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olacaktır. SEO çalışmanızı yapmadan önce SEO analizleri yapıp bu stratejinizi oluşturmanız oldukça önemli olacaktır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO nasıl yapılır diye sorulduğunda, SEO’nun en iyi çalışmalarının uygulamanın ilk adımının bir web sitesi oluşturmak olduğunu aşikardır. Yapılan web sitesinin gezilebilir olduğundan ve iletmek istenilen bilgileri net bir şekilde sundurulduğundan emin olun. Sitelere giren kişilerin arama yapanların sorgularına mükemmel bir yanıt sağlamak için en doğru yöntemle başlanmasını sağlar.

SEO, profesyonel görünen bir web sitesinden fazlasıdır. Yapılacak olan SEO ve çalışmalarındaki ince detaylar:

  • Anahtar kelime taraması
  • Mobil uyumluluk dengesi
  • Sayfa hızı ve akıcılığı
  • Otoriterlik
  • Dış ve iç bağlantılar
  • Meta ve kod veriler
  • Alternatif metin

SEO Neden Gereklidir

SEO uyumluluğunun temel amacı web siteleri arama motorlarında aratılmak istenene göre kısa anahtar kelime kullanarak olarak web sitesinin üst sıralara çıkarmaktır. SEO çalışmaları sayesinde üst sıralarda yer alan web sitelerine tıklanma çık fazladır. Aslında arama motoruna SEO çalışmaları sayesinde ziyaretçi almak yerine daha fazla potansiyel müşteri olan nitelikli ziyaretçi kazanmak adına yapılmaktadır. SEO başlangıç çalışmaları nın tüm inceliklerini bir araya toplanması ile tamamı üzerinde geliştirilme, işlerin büyümesine yardımcı olur. Kullanılan SEO ile sadece hedef kelimelerinizde görünebilir olması yerine marka değerlerinin artması için de bir yatırım türüdür.