• November 29, 2023

SEO Nedir? (Adım Adım ve Örnekli Anlatım)

İçindekiler

SEO denilen çalışma kullanılan arama motorlarının web sitelerini daha kolay bulması ve Google sonuçlarında daha iyi sonuçlar alabilmesi için yapılan çalışmalardır. SEO site içi ve site dışı olmak üzere iki farklı türdür. Site içi SEO kısmında kullanıcıların site içerisin kolay gezinebilmesi için yapılan düzenlemelerdir. Site dışı SEO çalışmalarından ise referans bağlantılar ile etkileşim arttırarak daha fazla aktiflik elde edilir.

SEO çalışmaları ile web sitelerin performansını artırabilir ve daha fazla ziyaretçiye ulaşabilmektedir. Site genelin de yapılan tüm SEO düzenlemeleri kullanıcıların istek ve şikâyetlerine göre yapmalısınız. Yapmış olduğunuz düzenlemelerin kullanıcı tarafındaki sonuçları en üst düzeyde olmalıdır.

SEO Neden Gereklidir

SEO çalışmamaların temel amacı web siteleri arama motorlarında aratılan kelimeye göre anahtar kelime bazlı olarak üst sıralara çıkarmaktır. Bu sayede üst sıralarda yer alan web sitelerine tıklanma artmaktadır. Yani Arama Motoruna SEO çalışmaları ile daha fazla ziyaretçi almak için değil daha fazla potansiyel müşteri olan nitelikli ziyaretçi almak için yapılmalıdır. Eğer bu SEO ile ilgili tecrübe sahibi değilseniz bu alanın uzmanı ile çalışmalara başlamalısınız. SEO çalışmalarının tüm inceliklerini bir araya toplayarak tamamı üzerinde istikrarlı olarak çalışılmalı, işlerin büyütülmesine, finansal olarak iyileşemeye yardımcı olur. Kullanımda sadece hedef kelimelerinizde görünebilir olmak için değil, sahip olununan marka değerinizin artması için de mükemmel bir yatırım türüdür.

SEO Örnekleri

SEO çalışmaları örneklendirmek istersek şu şekilde olabilir. Çok aranılan bir kelimeyi arama motoruna yazdığımızda ki bu gerçekten çok aranan aynı zamanda da rekabet oranı çok yüksek bir anahtar kelime olmalıdır. Bunun sonucunda ilk sekmede birçok web sitesi çıkmakta ve herkes en baştakine girmektedir. Örneğin başta olmayan sayfaların bununla pek alakalı olmadığını zaten bu aramanın da bir dönüşüme uğramadığını tespit etmiş oluruz. Diğer bir örnek olarak ise aratacağımız ürün ve kelimeyi özellikleri ile aratalım. Bu kullandığımız kelime ilk seferkine göre popüler değil. Bu yüzden bu kelime yide web site anahtarlarında geçirerek de, muhtemelen daha kısa süre de daha iyi konumlar da yer alabilirsiniz. Sonuç olarak kazanç için SEO çalışmaları yapılmalıdır.