• June 2, 2023

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? SEO Uyumlu 9+1 Altın Kuralı

SEO uyumlu makale yazmak içerik üreticileri için oldukça önemlidir. Bu yöntemle üretilen makaleler Google algoritmasına göre sıralamada en üst kısımlarda çıkar. Bu sayede yazılan makaleler daha geniş kitleler tarafından fark edilerek bilinirliği artar. Yazılan makalenin en önemli noktası özgün olmasıdır. Yapılan kopyalama işlemleri Google algoritması tarafından hızla fark edildiğinden dolayı yazıların mutlaka özgün olması gerekmektedir. Ayrıca anahtar kelime tercihi ve bu anahtar kelimelerin dağılımı da çok önemlidir. İçerikle aynı uyumda olan anahtar kelimler bu yazılarda başlık da olmalıdır. Başlığın ve anahtar kelimenin aynı olması SEO uyumlu makalenin sıralamasını üste taşıyacaktır.

SEO uyumlu makale yazmak gelişen ve dijitalleşen dünyada oldukça önemlidir. Her işin dijital ortamlara taşınmasıyla birlikte. Bu işlerin tanıtımının en iyi şekilde yapılabilmesi için içerik üretmek meydana çıkmıştır. İçerik üretmenin belirli kuralları bulunmaktadır. Google uyumlu içerik üretmek SEO ile oldukça mümkünüdür. Bu sayede üretilen içeriğin sıralamanın üst kısmında yer almasını sağlayabilmeniz mümkün olacaktır. Daha sonra sıralamanın üstlerine çıkacak olan web sitenizin ziyaret edilme oranı artacaktır. Bunun için SEO uyumlu makale yazmak oldukça önemlidir. SEO kurallarına uygun olarak makale yazmak için dikkat edilmesi gereken temel konular bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilmesi durumunda içerik SEO uyumlu olarak başarıyla üretilebilmektedir.

SEO Uyumlu Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO uyumlu makale yazımı yaparken 9+1 altın kuralı bulunmaktadır. Bu kurallar içeriğin istenilen şartlarda olmasını sağlamaktadır. Dikkat edilmesi gereken bu ana kurallara uyulduğu durumda Google ürettiğiniz içeriği algoritmasına uygun olarak adlandıracak ve sıralamalarda üstlerde çıkmanızı sağlayacaktır. Ürettiğiniz içeriğin üst sıralarda yer alması web sitesinin daha fazla ziyaret edilmesini sağlayacaktır. SEO uyumlu makale yazarken bir kaynağı taklit etmek yapılacak en büyük hatalardan bir tanesidir. Bu hata o yazılan metinden kopamamayı ve aynı üslupla yazı yazmaya sebebiyet vermektedir. Yapılan bu ve bunun gibi hatalar Google tarafından fark edilmektedir. Bu da yazılan içeriğin zarar görmesini ve web sitesini aşağıya çekecek bir durumdur.

SEO uyumlu içerik üretmek ve makale yazmanın belirli kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar doğrultusunda makale yazıldığı zaman içeriğiniz sıralamanın üstlerinde yer alacaktır. Öncelikle SEO uyumlu makale yazarken anahtar kelime çok önemlidir. Anahtar kelimenin doğru kullanımı ve dağılımı oldukça önemlidir. Aynı zamanda kullanılan anahtar kelimenin konunun özeti niteliğinde olması gerekmektedir. Bu sayede arama yapan kişiler anahtar kelime sayesinde içeriğe rahat ulaşım sağlayabilecektir. Aynı zamanda başlık seçimi de SEO uyumlu makale yazarken dikkat edilmesi gereken durumlar arasındadır. Başlık seçimi, anahtar kelime seçimi, içeriğin görsellerle zenginleştirilmesi gibi durumlar SEO uyumlu makale yazımında dikkat edilmesi gereken durumlar arasındadır.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makale başta Google olmak üzere birçok arama motorunun, en doğru olan bilgiyi kullanıcılarına sunmak amacıyla belirli ölçütlerle hazırlanan makalelerdir. Kullanıcıların aradıklarına ulaşabilmesi için önemli bir unsurdur. SEO uyumlu makaleler, arama sonucunda sizleri kullanıcıların yaptığı aramalarda ilk sıralarda karşılarınıza çıkmanızı sağlar. Eğer yazdığınız, paylaştığınız makalelerin SEO uyumlu olmasına ve öne çıkmasını istiyorsanız, en önemli nokta olan anahtar kelime ve uyumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Arama sıklığı çok olan anahtar kelimeleri seçebilmeniz ve uygun kullanmanız, sizi arama motoru sonucunda hep bir üste çıkaracaktır. Bir diğer önemli nokta ise makalenizdeki anlam bütünlüğüdür. Doğru anahtar kelime kullanımı ne kadar önemli olsa da sitede bulunma sürenizi etkileyen unsur bu değildir. Okuyucular kısa, anlamlı ve öz yazılmış içerikleri tercih etmektedir. Bu nedenle doğru anahtar kelime kullanımıyla yazılmış sade öz ve anlamlı bir yazı okuyucu sitenizde çok daha uzun süre tutacaktır.

SEO , “Search Engine Optimization” olarak İngilizceden kısaltması ile kullanılmaktadır. SEO çalışmaları, Türkçede “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelmektedir. Yani SEO, web sitelerini arama motorunda çeşitli kriterlere ve noktalara bağlı olarak üst sıralara çıkarmak ve tıklanmayı arttırmak için kullanılmaktadır.  SEO çalışma prensibi iki kategoriye ayrılmaktadır. Bu kategorilerinden biri site içi SEO, diğeri ise site dışı SEO’dur. Site içi SEO uyumlu içerik, web sitesinin yazılımı ve temel olarak içeriğine dair çalışmaları kapsamaktadır. Site dışı SEO ise web sitesi haricinde sosyal medya ve bu medyalardaki linkler gibi web sitesine akış sağlayan kaynaklara yönelik yapılan çalışmalardır.

SEO uyumlu içerik, sitelere yerleştirilen içeriklerin kullanıcılar için ilgi çekici olmasıyla birlikte arama motoru botları tarafından da ilgisini çekebilecek şekilde düzenlenmesidir. Bu SEO uyumlu içerik oluşturmanın en başında da doğru anahtar kelime seçimi gelmektedir. Hedef kitlelerin doğru olarak belirlenmesi ve bu hedef kitlenin yapabileceği potansiyel aramaları doğru olarak saptadıktan sonra doğru anahtar kelimeleri bulmak zorlaşır.

SEO Uyumlu Makale Yazısı Nasıl Yazılır?

Arama motorlarında ilk sıralara yerleşmek için SEO uyumlu yazı çalışmaları ortaya çıktığı ilk günden itibaren gelişme göstermektedir. Hala değişmeye ve gelişmeye devam eden SEO uyumlu yazılar ilk zamanlar oldukça kolay olsa da son zamanlarda Google’ın geliştirmiş olduğu farklı algoritmalar ile gelişmeye ve zorlaşmaya başlamıştır. Zorlaşmaya başlamasının sebebi durumu kötüye çeken kişilerin olmasıdır. Daha önce yazıda iyi bir backlink yapısı bulunması sıralamanın üstüne çıkmasını sağlarken artık yazılım ve backlink kadar site içeriğinin de önemli olması gerektiğini Google kendi açıklamasında duyuldu. İyi bir site içeriği oluşturmak için makalelerin SEO’ya uygun yazılması oldukça önemlidir.

SEO Uyumlu Makale Yazmanın Kuralları

SEO uyumlu makale yazısı yazmanın kurallarından ilki makalenin konusunu net bir şekilde ortaya seren bir anahtar kelime analizidir. Çünkü anahtar kelime makalenin sıralamalarda üst üste çıkmasının sebepleri arasındadır. Daha sonra makalenin başlığı belirlemiş anahtar kelime ile başlarsa daha iyi olacaktır. Başlık en az 3 kelimeden oluşurken aynı zamanda en fazla 66 karakterden oluşmalıdır. Başlıkta kullanılması gereken etiket H1 okurken yazıdan önceki açıklamada ise H2 etiketi kullanılması gerekmektedir. Makalenin içeriği Google’ının yapmış olduğu analizler sonucunda 300 karakter olarak belirlenmiştir. Bundan dolayı yazacağınız makalenin en az 300 kelime olmasına dikkat ederek yazmanız önemlidir. Aynı zamanda ilk son tarafı anahtar kelime kullanılması gerekmektedir.

SEO Uyumlu Makalenin Avantajları Nelerdir?

SEO uyumlu makale yazmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar içerik üreticileri için oldukça önemlidir. Aynı zamanda web sitesi sahipleri SEO uyumlu yazılara sitesinde yer verdiği zaman sitenin bilinirliği de artmaktadır. Bu şekilde yazılan makalelerde Google algoritması doğru çalışmaktadır. Bu algoritmanın doğru çalışması için ayrıca da birçok kural bulunmaktadır. Mesela artık sadece yazıdan oluşan içerikler üretmek yerine görselliğe önem verilmesi gerekmektedir. Konuyla bağlantılı video ve görsel içerikler yazınızın sıralamada üste çıkmasını sağlayacaktır. Tüm bu avantajlar sayesinde kurduğunuz iş ya da herhangi bir web sitesini çok fazla kişi ziyaret edecek ve kısa süre içerisinde tanıtılacaktır.

SEO Uyumlu Makalede Yazarın Kelime Dağarcığı

SEO uyumlu makale yazmak için hatta bir deneme yazısı bile yazabilmek için en önemli nokta yazan kişinin kelime dağarcığıdır. SEO uyumlu makale yazmanın teorik olarak bütün detaylarını bilseniz dahi kelime dağarcığınız geniş değil ise bütün bilgiler çöpe gitmektedir.  Kelime dağarcığını arttırmanın yolu yazmaya çalışmak kadar da okumaktır. Her alanda her konuda okumak. Yazılarınızın kalite içeriklere sahip olması ve size para kazandırması için yazının anlatımındaki kelime kullanımının anlamlı kaliteli ve çeşitli olması gerekmektedir. SEO uyumlu makalelerin en önemli özelliği kaliteli ve uyumlu kelimelerin yazıda kullanılabilmesidir.

SEO Uyumlu Makale Yazarken Odak Noktası

SEO uyumlu makale, konusu ne ise ona tamamen odak ister. Hepimiz insanız, çoğu zaman yaptığımız işler esnasında aklımız tamamen başka yerlere kaymaktadır. Bu durumu makale yazarken yaşamamız bize büyük sıkıntılar yaratabilir. İnsan beyni düşündüğü şeyi yaptığı işleme çok kolay şekilde sizin farkındalığınız dışında yansıtabilmektedir. Bu nedenle makalelerinizi yazarken tamamen beyninizi yazacağınız makalenin konusuna ve içeriğine odaklamalısınız. Bu şekilde makaleleriniz istenen içeriğe uygun ve düzgün cümlelerden oluşacaktır.

SEO Uyumlu İçerik Niçin Değerlidir?

Dijital ortamın bu kadar geliştiği dönemde tüm web siteleri arama motorlarına hitap etmeye çalışmaktadır. Bunun sebebi daha fazla kitleye hitap etmektir. Yazılan içerik SEO uyumlu olduğu taktirde üst sıralarda yer alma durumu daha hızlı gerçekleşmektedir. Google üst sıralarda çıkacak olan siteleri üretmiş olduğu içerikler doğrultusunda seçmektedir. Bu içeriklerin SEO uyumlu olması Google’ın istediği bir durumdur. Bu sayede içerik üreticilere kendilerini geliştirmeleri adına şans tanınmış olmaktadır. Üretilen içeriğin konuyla uyumlu görsellerle geliştirilmesi de SEO makalesi için oldukça önemlidir. Yazılan makalenin geniş tutulmaması okuyucunun sıkılmadan site hakkında bilgi edinmesi adına da oldukça önemlidir.

SEO uyumlu içerik önemi kişilerin web sitesi aramalarında söz konusu arama motorunda en üstte çıkan sitelere girmesi, siparişinizi ise o markalardan birinin web sitesine girerek vermesi gibi firma için önemli bir durumdur. Bu önemi sağlamak ve kolaylaştırmak istenmesi durumunda ise SEO uyumlu içerik giriyor. Uzman içerik ajansları,  hangi kelimeleri kullanarak arama yapacağınızın stratejisini analiz ederek çıkarıyor ve bu aramalar sonucunda çalıştıkları mecralara web sitelerini arama motorlarında en üst sıralarda konumlandırmaktadır. Markanızın üst sıralarda konumlandırılması, temel amacı satış yapmak değil; marka tanınmasını en üst seviyelere taşımak adına SEO uyumlu içerikler gerekmektedir.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yapılır?

Web sitelerin SEO ile optimize ettikten sonra SEO uyumlu içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bunun için bazı temel bilgileri öğrenilmesi gerekmektedir. İşte SEO uyumlu içerik için 4 temel bilgi:

  • Başlık ve alt başlık kullanılması
  • İçerikler arası link koyma stratejileri
  • İçeriğin uzunluğunu en uygun biçimde ayarlama
  • Hedefe kitleye yönelik anahtar kelime seçimi

İşte bu dört temel bilgiyi özetlenerek temel SEO uyumlu içerik bilgileri ortaya çıkmaktadır.

SEO Uyumlu Makalenin İçeriği Nasıl Olmalıdır

SEO uyumlu makalenin içeriği Google’ın belirlemiş olduğu şartlara göre belirlenmelidir. Anahtar kelime içerik için oldukça önemlidir. Çünkü anahtar kelimenin yazıyı anlatması ve kısaca özetlemesi gerekir. Sıralamalarda üste çıkmak için de anahtar kelime oldukça önemlidir. Kullanacağınız anahtar kelimelerin içerikle olan oranı %4 ila %5,5 kadar olmalıdır. Aynı zamanda anahtar kelimelerin bold olarak belirtilmesi gerekmektedir. Anahtar kelimelerin virgül kullanılarak ayrılması da gerekmektedir. Yazılacak olan içeriğin sadece yazı olarak değil görsel içeriklerle de zenginleştirilmesi gerekmektedir. Bunun için içeriğe eklenecek olan görsellerin mutlaka alt etiketinin bulunması gerekmektedir. Bu kurallara dikkat ederek SEO uyumlu içerik üretilebilmektedir.