• December 5, 2023

SEO Uyumlu Web Sitesi Nedir?

İçindekiler

SEO uyumlu web sitesi, en kolay tabiriyle sahip olduğunuz web sitesinin Google başta olmak üzere arama motorlarıyla uyumudur. Bu uyumluluk oranının yüksek olması önemlidir. Web siteniz arama motorlarıyla uyumlu olduğu takdirde sistemin sizin sitenizi anlamasına ve doğru şekilde sınıflandırmasına indekslere kaydetmesine büyük katkı sağlar.

Web siteniz indekslere kaydedildikten sonra web sitenizin içeriği ve anahtar kelimeleri ile arama yapıldığında sonuçlar sıralamasına sizin de siteniz eklenir ve insanlar tarafından sitenize etkileşim sağlanır. Fakat bu sıralamaya girmek birçok web sitesine sahip olan rakiplerinizin önüne geçmek için yeterli olmayacaktır. Sayfanız organik sonuçlar sistematiğinde üst sıralarda yer alabilmelidir.

Web siteniz ne kadar SEO uyumlu olursa üst sıralara çıkma yüzdesi de o kadar artacaktır. SEO uyumu üzerinde doğru çalışmayı yaparken web sitenizin insanlara yardımcı olacağı konularının dışına çıkmamalısınız.

Web Sitesinin SEO Uyumluluk Unsurları

SEO uyumlu web sitesi, kolay sahip olunabilen bir şey değildir. İlk olarak SEO uyumlu makaleler yazabilmek ciddi bir bilgi birikimi ister. Bunun web sitesi üzerine yansıyacak unsurlarının temelinde ise sitenizdeki içeriklerin Google tarafından bütünüyle indekslenebilir olmasıdır. Bunu sağlamak için yapılması gereken temel iki unsur vardır:

  • Sitenin mutlaka ‘’responsive’’ yani ekran boyutuna uygun tasarlanması gerekmektedir.
  • Sitenizin tamamen mobil uyumlu olması gerekmektedir.

Duyarlı web tasarımları sayesinde devasa monitörlerden küçük akıllı telefonlara kadar bütün kullanıcılara ve cihazlara ulaşabilmiş olursunuz.

Web Sitesinin Yüklenme Hızı

SEO uyumlu web sitesi için yüklenme hızı önemli bir kriterdir.  Arama motorlarında bulunan yapay zekâ sistemi domain adresinize ulaşarak sayfa yüklenme hızını hesaplayabilir.  Eğer sayfanız hızlı bir şekilde yüklenmiyor ise içerik SEO uyumlu dahi olsa arama motorundaki yeriniz düşebilir. Bu problemle karşılaşmamak için web sitenizin yüklenme hızını düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Günümüzde bu sistemi test edebileceğiniz çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalardan birini seçerek kendi web sitesi adresinizi sistematiksel olarak işleyen ‘’analiz et’’ kısmına girerek sitenizi test edebilirsiniz. Sistem sonrası size verilen veri analizleri sonucunda web sitenizi iyileştirmeye yönelik çözüm yollarını da bulabileceksiniz.