• November 29, 2023

SEO Uzmanı Nedir? Google Arama Merkezi Çalışması Nasıl Yapılır?

İçindekiler

SEO olarak bilinen ve açıklaması arama motoru optimizasyonu olarak bilinmektedir. SEO çalışmaları web sitelerini ve bu siteleri arama motorlarına uyumlu hale getirerek kişileri kolay ulaşabilecekleri bir web sitesi sunmayı temel alan çalışmalar olarak adlandırılmaktadır.  Günümüzdeki birçok arama motorlarının daha yüksek sıralama elde etmek için, web sitelerine uygulanan SEO optimizasyonu gerçekleştiren kişi, SEO uzmanı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda motorlarından nasıl daha fazla trafik sağlanabileceğini anlayan ve buna göre SEO optimizasyonu şekillendiren kişilerdir. Bir SEO uzmanı ile çalışmak gerektiğinde, bazı noktalara çok dikkat edilmelidir ve bu noktalara göre çalışmak gerekir.

SEO Google çalışmaları yapabilmek için öncelikle bir web sitesi olmalıdır. Web sitesi oluştururken site adresi ve ağ seçimi yapmlıdır. Seçilecek site adresi ve ağ yapısının SEO uyumluluğu ve uzun süreli olması önemlidir.

Nasıl SEO Uzmanı Olunur

SEO uzmanı olmak için açılan kurslar tercih edilebilir. Online kurslar sayesinde sertifikalar alınabilir, web sitesi oluşturarak öğrenilenleri pratiğe dökülebilmektedir. Web sitelerini SEO ile optimize ederek pratik yapmaya başlamak SEO alanında uzman unvanı almak için doğru bir adım olacaktır.  Bir SEO uzmanı için bulunması gereken özellikler şu şekildedir:

  • Başlangıç düzeyde HTML bilgisi,
  • Üst düzey ve hacimli anahtar kelime çalışmaları yapabilme,
  • Anahtar kelimeleri bir web sitelerine yerleştirebilme,
  • Metin yazarlığı bilgisi,
  • Yeni çıkan SEO ve Google algoritmaları hakkında bilgililik.

Google Arama Sonuçları Nasıl Çalışır?

Google arama sonuçları işleyiş şeklini bilmek siteleri yönetirken ihtiyaç olacak temel bilgidir. Herhangi bir proje yapmasanız dahi Google sitelerinin arama sonuçlarında gösterilmektedir. Fakat sitelerin performansını ve SEO doğal trafiğini arttırmak için SEO ile yapılacağı için bilgili olunmaktadır. Herhangi bir Google aramasında karşınıza sonuçlar çıkarıyor.  Bu arama dizisine eklenen siteleri düzenli olarak tarıyor ve kendi algoritmasına göre önümüze sonuçlar listelemektedir.  İnternette yer alan her web site Google tarafından keşfedilmek ve bulunmak üzere taranmaktadır. Bu durumda demek oluyor ki sitelerin açılması andan itibaren Google arama sonuçları tarafından taranmaya ve bulunmaya da açıktır.