Post Image
75

Symfony Framework Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Bir internet programı ya da internet sitesi saf PHP’de ya da framework’lerin birisi ile oluşturulabilir. Uygulamanın karmaşıklık düzeyine, geliştirme vakit çerçevelerine, kodlayıcıların deneyimine ve başka birtakım faktörlere bağlıdır.
Symfony, Laravel ve CodeIgniterdan sonra popülerlik bakımından 3. sırada yer aldı. Symfony çerçevesinin çoğu üstünlüğü resmi internet sitesinde listelenmiştir. Fakat dış bir bakış açısı istiyorsanız, yazımızı okumaya devam etmelisiniz, Symfony framework kullanmanın iyi ve kötü yanlarına odaklanacağız.
Framework Nedir ve Neden İhtiyacınız Var?

Symfony tartışmasına geçmeden önce, bir framework’ün ne bulunduğunu açıklığa kavuşturalım.Bir framework, program programlarının geliştirilmesini basitleştirmek amacıyla belirli görevleri yerine getiren evrensel, tekrar kullanmak olası programların bir koleksiyonudur. Mecazi olarak, bir internet programı ya da internet sitesi geliştirme amacıyla bir iskelettir. Boş bir ev satın alıp mobilyalarla doldurduğunuz gibi, geliştiriciler de bir framework alır ve projeye yönelik özellikler ile doldurur. Bir framework kullanmak koşul değildir, fakat kodlayıcının hayatını basitleştirmek amacıyla iyi bir programdır. Bir çerçeveyi kullanmanın namacıylaleri:
Daha Hızlı Gelişme
Framework ile eş güdümlü gelen özellikler ile proje süresinde tasarruf sağlarsınız.

Daha Kolay Bakım
Bir framework kullanmak belirli bir yapı ve uyulması gereken ortak kurallar getirir. Bu namacıylale, yeni bir geliştirici ya da ekibin devam etmekte olan projeye katılımı bir mesele olmayacaktır.

Daha Az Sorun
Framework kodu açık ve ispatlanmış olup hata miktarını azaltır.
Daha İyi Güvenlik
Framework bileşenleri, vakit vakit yükseltme ve güvenliğin artırılması ile desteklenir.Bir framework, içersinde iyi olan bir geliştirici olmadan hiçbir şey ifade etmez. Mükemmel bir eksper bulursanız, kullandığı framework’de yetkin bulunduğu prosese hangi framework kullanılacağı aslında mühim olmayacaktır.

Symfony Seçmek İçin İyi Nedenler

Symfony 2005’te pazara sürüldü ve en yetişkin ve itimat edilir PHP framework’ü itibarını kazanmak amacıyla uzun bir yol kat etti. Kurumsal internet programları amacıyla 1 numaralı seçimdir. İşte namacıylaleri:

  1. Yüksek Esneklik

Symfony, varlıklı özellikli PHP frameworklerinden birisidir.. Symfony’nin bu kadar müthiş olmasını gerçekleştiren en mühim iki teknolojik faydası; Modüller ve Bileşenler.Herhangi bir özelliği (ör. Bir blog, bir alış veriş sepeti vb.) gerçekleştirmek amacıyla bir dosya modülü (PHP dosyaları, stil sayfaları, JavaScripts, resimler) gibi düşünün. Paketlerin ana yararı, arındırılmış olmalarıdır. Genel geliştirme maliyetini azaltmak amacıyla bunları çoğu program amacıyla tekrar düzenleyebilir ve tekrar kullanabilirsiniz. Bileşenler, rutin görevleri azaltan ve geliştiricilerin belirli iş özelliklerine odaklanmalarını gerçekleştiren genel özelliklerdir. Geliştirme sürecini basitleştiren 30 faydalı Symfony bileşeni vardır. Bileşenleri bağımsız olarak kullanabilir ve mimariye problemsiz bir şekilde kendi özel modüllerinizi ekleyebilirsiniz. Symfony bileşenleri başka çerçevelerde (ör. Laravel amacıyla) ya da düz PHP çözümlerinde tek başına da kullanmak olası. Paketler ve bileşenler, mimarideki katı bağlantıları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ne kadar az bağlantı varsa, plmanaa yaptığınızda düzenin başka bölümlerini bozma riski olmadan farklılık gerçekleştirmek o kadar basit olacaktır. Böylece, son derece elastik bir şekilde programlar oluşturabilirsiniz.

  1. Sistemin Arkasındaki Şirket

Symfony, ticari olarak desteklenen birkaç framework’den biridir. Şirket yaratıcısı ve sponsor SensioLabs, itibarına aktif olarak katkıda bulunuyor. Bunun bize tanıttığı mana ise, framework’ün devamlı güncel olacağı, çıkar ise hatalarının en kısa vakitte giderileceğini, emniyet açıklarının olası bulunduğu kadar az olacağıdır.

  1. Kanıtlanmış Güvenilirlik

Symfony, vakit içersinde itimat edilirliğini kanıtlarken, başka çoğu framework başarısız oldu. PhpBB, Drupal, Magento ve eZ Publish gibi çoğu mühim platform Symfony kullanıyor.

  1. Kolay Test

Her yeni kod satırı, bir programın kararlı çalışmasını garanti etmek amacıyla test edilmelidir. Kod bloklarını tekrar kullanmak, katı bağlantılar olmaması ve dizayn kalıpları oluşturma olasılülüğü Symfony’de daha iyi bakım ve test yapılmasına katkıda bulunur.

  1. Uzun Vadeli Destek

Symfony, derli toplu güncellemeleri olan istikrarlı ve iyi test edilmiş bir framework’dür. En son versiyonlar uzun süreli desteklenir ve daha yeni versiyonlare yenilemek basit ve uyumludur.

  1. Büyük Topluluk

Framework hayatta kalabilmesinin etkili yönlerinden biri iyi bir topluluktur. Resmi internet sitesi, topluluklarında 2000’den çok katılımcı ilan etti. Bu sayı, başka PHP framework topluluklarından birkaç kat daha çokdır.Peki topluluk namacıyla mühimdir? Sadece ilk geliştiriciler iyileştirmeler üstünde çalışmaz. Symfony açık kaynaklı kodlu bir framework. Bu, dünyanın her yerinden gelen PHP eksperlarının ve meraklılarının framework amacıyla daha iyi duruma getirmede yer aldığı manasına gelir. Topluluklarda insanlar birbirleriyle işbirliği yaparlar. Yeni bileşenler oluştururlar, meydana çıkan problemleri çözmeye çalışırlar ya da başkalarına tavsiye konusu ile ilgili yardımcı olurlar.

  1. Detaylı Belgeler

Eksik ya da güncel olmayan belgeler çoğu teknolojinin meseleudur. Symfony belgeleri, başka PHP framework belgelerine kıyasla en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Açıkça yazılmış, iyi yapılandırılmış, örneklerle eş güdümlü sağlanmış ve sürümden versiyona güncellenmiştir. Her bileşenin ve geliştirme sürecinin bir tamamının açıklamasını Resmi internet sitesinde ve topluluklarda bulabilirsiniz. Sonuç olarak; Bir çerçeve, geliştirme sürecini basitleştirmeyi ve hızlandırmayı amaçlamaktadır. Symfony kuvvetli ve dayanıklı bir PHP çerçevesidir. Bu platformla yapılan projeler, modüler tabanlı mimari namacıylaiyle son derece genişletilebilir. Paketlerin ve bileşenlerin kullanılması, onu her boyutta ve karmaşıklıkta internet siteleri ve programlar amacıyla kusursuz bir çözüm durumuna getirir. Öğrenmek basit olmasa da, her vakit iyi bir dokümantasyon, resmi kurslar ve toplulukların desteği bulunabilir. Hız ve performans Symfony’nin kuvvetli noktaları değildir. Fakat tecrübeli kodlayıcılar, yüksek yüklü programlarda meydana çıkabilecek problemlerin üstesinden gelebilir. Hangi çerçeveyi seçerseniz seçin, bunun yalnızca bir vasıta bulunduğunu unutmayın. Başarı, gelişimin emin ellerde olup olmamasına bağlıdır.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın