Post Image
14

WhatsApp dijital ödeme sistemi Hindistan’da faaliyette

WhatsApp dijital ödeme sistemi, daha evvelce de duyurulduğu gibi Hindistan’da tam manasıyla etkinliğe geçti. 2018’de başlayan beta süreci, yetki sahibi mercileri verilen onayla sonuçlanmış oldu. Süreç, veri depolama ve paylaşımından kaynaklanan kaygılar nedeniyle aşağı yukarı 1 sene uzamıştı.

Hindistan’da 400 milyondan çok WhatsApp kullanıcısı bulunuyor. Bu da Asya ülkesini haberleşme servisinin en mühim piyasası hâline getiriyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in bu gelişmeyi bildirmek amacıyla bir video kaydetmesi de Hindistan’ın WhatsApp amacıyla ehemmiyetini gösteriyor.

Zuckerberg, WhatsApp kullanıcılarının bundan sonra resmen bir mesaj gönderir gibi arkadaşlarına ve aile üyelerine para aktarımı yapabileceğini belirtti. Facebook CEO’su, pandemi dehemmiyetinde fiziki alışverişi minimuma indiren dijital ödeme yöntemlerinin de ehemmiyet kazandığına ilgi çekti.

WhatsApp’ın ödeme sistemi, Hindistan’ın yerel ödeme altyapısından yararlanacak. Sonuç olarak ülkedeki değişik dijital ödeme çözümleriyle WhatsApp’ın hizmeti arasında uyumluluk sağlanmış olacak.


Facebook, WhatsApp dijital ödeme sistemi amacıyla Hindistan’da beş bankayla eş güdümlü çalışıyor. Bu bankalar şu şekilde sıralanıyor: ICICI Bank, HDFC Bank, Axis Bank, Hindistan Devlet Bankası ve Jio Payments Bank.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın