• November 29, 2023

WordPress Eklentileri Nasıl Yüklenir?

İçindekiler

Eklentiler, WordPress’in varsayılan işlevlerini genişleten programlardır. Web sitenize yeni işlevler eklerler ve kurulumu kolaydır. Ayrıca, WordPress’in en son sürümüyle uyumludurlar. Bu makale, WordPress eklentilerinin nasıl kurulacağını açıklar. Eklenti kurmanın birkaç yolu vardır. Web barındırma sağlayıcınıza bağlı olarak, bir FTP istemcisi kullanarak eklentiyi manuel olarak yüklemeniz gerekebilir. Bu yeni başlayanlar için daha karmaşıktır.

Eklentiler, WordPress’in Varsayılan İşlevselliğini Genişletir

Eklentiler, web sitenize ek işlevler eklemenin harika bir yoludur. Web sitenizin görünümünü ve işleyişini özelleştirmenize olanak tanırlar ve yalnızca birkaç tıklamayla kurulabilirler. Ücretli eklentiler ayrıca sundukları yeni özellikler hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacak bir destek ekibine ve öğreticilere sahiptir.

Birçok eklenti, sitenizin görünümünü değiştirmenize veya kendi logonuzu eklemenize izin verir. Bazıları yönetici ekranlarınızı özelleştirmenize bile izin verir. Diğerleri, herhangi bir kod öğrenmek zorunda kalmadan özel içerik oluşturmanıza yardımcı olur. Bazıları ayrıca özel gönderi türleri, özel taksonomiler, özel alanlar ve kısa kodlar oluşturmanıza izin verir.

Yeni İşlevler Eklemenizi Sağlarlar

WordPress eklentileri, web sitenizin işlevselliğini artırmanıza izin veren programlardır. Bu eklentiler, mevcut WordPress kod yapısından yararlanarak çalışır ve PHP programlama dilinde yazılmıştır. Sitenizin koduna sorunsuz bir şekilde entegre edilebilirler. WordPress için kullanılabilen bazı eklentiler arasında özel gönderi türleri, güvenlik özellikleri ve medya optimizasyonu bulunur.

WordPress’in kendisi birçok yerleşik işlevsellik sağlarken, bazı eklentiler, birden çok dosya veya klasör oluşturulmasını gerektiren karmaşık işlevlere sahip olacaktır. Eklentiler oluştururken, ana sınıf için tek bir dosya ve her işlev için ayrı dosyalar oluşturduğunuzdan emin olun. CSS ve JavaScript kodu için ayrı klasörler oluşturmak da iyi bir fikirdir. Genel olarak, düzen yapısı ve eklenti işlevselliği arasında bir denge bulmaya çalışın ve aşırıya kaçmamaya çalışın.

Kurulumu Kolaydır

Eklentileri WordPress’e yüklemek zor değildir, ancak dikkate alınması gereken bazı sınırlamalar vardır. Bazı barındırma sağlayıcıları, belirli dosyaların kullanılmasına izin vermez, bu da süreci daha da zorlaştırır. Bu gibi durumlarda, kullanıcıların eklentileri bir FTP programı aracılığıyla manuel olarak yüklemeleri gerekir. Bu yöntem yeni başlayanlar için uygun değildir ve en iyi şekilde deneyimli kullanıcılar için ayrılmıştır. İlk olarak, eklenti geliştiricisinden ZIP dosyasını indirin. Ardından, sıkıştırılmış dosyayı açın ve eklenti klasörünü yüklemek için sunucunuzun FTP oturum açma bilgilerini kullanın.

WordPress eklentilerini seçerken, bunları güvenilir bir geliştiriciden yüklediğinizden emin olun. Hatalı bir eklenti yüzünden titrek bir web sitesine sahip olmak istemezsiniz. Dikkatli olun ve kullanıcı incelemelerini okuyun.

WordPress’in En Son Sürümüyle Uyumludurlar

WordPress eklentilerini kurarken, WordPress’in en son sürümüyle uyumlu olduklarından emin olmalısınız. WordPress ile uyumlu olmayan eklentiler sitenizin yüklenme hızını yavaşlatacaktır. WordPress deposunda bulunan eklentileri kullanmak da en iyisidir.

WordPress eklentilerini yüklemek ve kaldırmak çok kolaydır. İşlevlerinden memnun değilseniz bunları silmek de çok kolaydır. WordPress web sitenizi daha işlevsel hale getirmek için yükleyebileceğiniz ve kullanabileceğiniz birçok eklenti de vardır.

Kaldırılabilirler

WordPress veritabanınızın ve dosyalarınızın boyutunu küçültmek istiyorsanız, kullanılmayan WordPress eklentilerini kaldırmanız faydalı olacaktır. Ek olarak, bir eklentiyi sadece kısa bir süre için kullanıyorsanız veya size sorun çıkarabileceğinden şüpheleniyorsanız, silmek faydalıdır.

İlk olarak, hangi eklentilerin aktif olduğunu belirlemeniz gerekir. Aktif olanların mavi bir arka plana sahip olduğunu fark edeceksiniz. Bunları kaldırmak için ilgili ‘devre dışı bırak’ düğmesini tıklamanız gerekir.

Güncellenebilirler

WordPress eklentilerinizi güncellemede sorun yaşıyorsanız, bunları manuel olarak güncellemeniz gerekebilir. Bu, zaman alan sıkıcı bir süreçtir. Ancak, FTP kullanarak eklentilerinizi toplu olarak güncelleyebilirsiniz. Eklentilerinizi FTP aracılığıyla güncellemek için bir FTP istemcisi kullanarak sitenizin sunucusuna bağlanın. Eklentilerinizin bulunduğu klasörde eklenti klasörünü bulun ve çıkarın.

Otomatik WordPress eklenti güncellemeleri size zaman kazandırabilir ve eklentilerinizin her zaman en son sürümde olmasını sağlayabilir. Bu, daha eski bir sürümde ortaya çıkmış olabilecek güvenlik açıklarını önleyerek güvenlik risklerinden kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, web sitenizi güncel olmayan eklentilerin neden olabileceği saldırılara maruz bırakmaktan kaçınmanıza yardımcı olur. Otomatik eklenti güncellemeleri, sitenizin güvenliğini korumanıza da yardımcı olur.

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir