• September 23, 2023

WordPress SEO: Geliştirilmiş Rehber

İçindekiler

WordPress SEO; WordPress alt yapıları kullanan web siteleri içerisinde arama motoru performansını arttırabilmek üzere yapılan optimizasyon çalışmalar bütünün tamamıdır denilebilir. WordPress web sitelerinizin SEO uygulamalarını çok büyük ölçüde optimize etmek, organik trafiklerinizi artırmanızı, çok daha fazla ziyaretçi ve müşteriye ulaşabilmenize yardımcı olacaktır. WordPress web sitelerinizi ve site içeriklerinizi SEO için optimize ettiğiniz zaman, internet üzerinde web sitenizde hizmetler ve ürün hakkında araştırmalar yapan potansiyel müşterilerilere ulaşma olasılığınız artacaktır.

WordPress SEO Nasıl Yapılır?

WordPress SEO yapımı için bazı önemli adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar şu şekildedir:

  • Temiz kodlanan SEO dostu tema seçimleri: WordPress kütüphanelerinde çok fazla ücret ve ücretsiz temalar bulunur. İlk defa kurulum yapıyor iseniz bu adım size yardımcı olacaktır.
  • Tercih edilmiş olan alan adı seçiminin kaliteli olması
  • Sitede görünür ayarlarına dikkat etmek
  • WordPress SEO eklentileri yüklemek
  • Kategorileri etiketleyerek doğdu kullanım sağlamak
  • Site hızına dikkat etmek

WordPress SEO Neden Önemlidir?

SEO (Search Engine Optimizationları) ya da Türkçe anlamı ile “Arama Motoru Optimizasyonları”, arama motorlarına siteleri içerik ve nitelik bakımından kullanıcılarına tavsiye edilebilecek seviyelerde olduğuna ikna etmek demektir. SEO sistemini çok daha iyi anlamak için Google gibi arama motorları çalışma mantığını da iyi anlamak gerekmektedir. Arama motorları, kullanıcının aradığı anahtar kelime ile milyonlarca site içerisinden en iyi eşleşen siteyi bulup sunan bir yapı denilebilir. Kullanıcılar ilgili arama motoru çok daha fazla kullanmasını sağlayabilmek için en iyi sonuçları bireylere sunması gerekmektedir. Arama motoru bu eşleştirmeyi yaparken internet üzerinde bulunan tüm sitelerin haritasını çıkaracaktır. Bunun sonucunda çeşitli kriterlere göre sınıflandırıp veri tabanına kaydetmiş olacaktır. Bunu adımları yaparken alan adınızın uzantıları, alan adınızın tam kaç yıllık olduğu, site hızı, anahtar kelimeleri, site başlığı, sitenizin ne sıklık ile güncellendiği, kullanıcıların site içerisinde kalma süresi gibi birçok parametreye bakılacaktır. Artık bu SEO uygulamasının ne olduğu ve arama motorları nasıl ne şekilde çalıştığını daha iyi anlaşıldığına göre WordPress SEO bakımından daha yakından bakmaya başlamanız mümkündür.