• November 29, 2023

WordPress’e İletişim Formu Nasıl Eklenir?

İçindekiler

WordPress sitenize nasıl iletişim formu ekleyeceğinizden emin değilseniz, formunuzu çalışır duruma getirmek için atabileceğiniz birkaç adım vardır. İlk önce bir açılır menü oluşturun. Ardından, bildirimi ve onayı yapılandırın. Form gönderildikten sonra, bilgileri WordPress sitenizde saklayabilirsiniz.

Bir Açılır Menü Oluşturun

WordPress’e bir iletişim formu eklerken, ziyaretçilerin ihtiyaç duydukları seçenekleri seçmelerini kolaylaştırmak için bir açılır menü eklemek isteyebilirsiniz. Bu özellik, İletişim Formu 7 form etiketi aracılığıyla kullanılabilir. Açılır menünüzü özelleştirmek için aşağıdaki ayarları kullanmanız yeterlidir.

Açılır menünüzü, kullanıcı fareyle üzerine geldiğinde veya tıkladığında alt menüleri otomatik olarak tetikleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca nasıl göründüğünü özelleştirebilir ve masaüstü ve mobil animasyonlar arasında seçim yapabilirsiniz. Açılır menü ayrıca temanızın stilini devralabilir ve birincil menünüzde görünebilir.

WordPress’e bir iletişim formu eklemek için başka bir ipucu, onu sitenizin widget’a hazır alanlarına eklemektir. Bu, kenar çubuğu, altbilgi veya kenar çubuğu olabilir. Widget’ı ekledikten sonra bir başlık eklediğinizden ve ziyaretçilerin kullanmasını istediğiniz iletişim formunu seçtiğinizden emin olun.

Form Bildirimini Yapılandırma

WordPress web sitenize bir iletişim formu eklediğinizde, belirli özel alanlar doldurulursa size bir e-posta gönderecek şekilde bunu yapılandırmak isteyeceksiniz. Formu gönderen izleyicilere gönderilen mesajı da özelleştirebilirsiniz. İletişim formunuzun bu bölümünü web sitenize göre özelleştirmenize izin veren birçok ayar vardır.

Form bildirimlerini yapılandırmak için Ayarlar – Bildirimler’e gidin. Varsayılan olarak, iletişim formunuz gönderileri yöneticinizin e-posta adresine gönderir. Ancak, aldığınız e-postaları “E-posta Mesajı” alanını seçerek de özelleştirebilirsiniz. E-posta mesajı, gönderim formu bilgilerinin yanı sıra ayarladığınız herhangi bir koşullu mantığı içerecektir.

Formu özelleştirdikten sonra Kaydet’e tıklayın. Ardından, bir form gönderildikten sonra size bir onay sayfası gönderilir. Bu sayfayı bir teşekkür mesajı veya indirmeler gösterecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Son olarak, e-posta bildirimini birincil e-posta adresine gidecek şekilde yapılandırabilirsiniz.

Form Onayını Yapılandırma

WordPress’e bir iletişim formu eklediğinizde, form tamamlandığında e-posta bildirimleri gönderecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Bu bir teşekkür mesajı olabilir veya ziyaretçileri başka bir sayfaya yönlendirebilir. Bu, izleyicilerinizi takip edebileceğinizden emin olmak istediğinizde önemlidir.

Formu oluşturduktan sonra kaydedin. Ayrıca bir isim vermekte fayda var, çünkü bu onu daha ayırt edici kılacaktır. Ardından, WordPress web sitenize yerleştirmek için bir kısa kod kullanabilirsiniz. Kısa kodu WordPress düzenleyicinizde bulabilirsiniz.

Ayarlar sayfasında Bildirimler’e gidin. Formdan bildirim almak istediğiniz e-posta adresleri orada görüntülenecektir. Varsayılan olarak, yöneticinin e-posta adresine bildirimler alacaksınız, ancak bunu değiştirebilirsiniz. Ayrıca birden fazla e-posta adresi ayarlayabilir ve bunları virgülle ayırabilirsiniz. E-postanın konu satırı, formun adını ve kullanıcının adını içerecektir. Daha sonra, web sitenizin ziyaretçisi iletişim formunuzu doldurursa, gönderdiğine dair bir e-posta alacaklardır.

Form Gönderimlerini WordPress Sitenizde Saklayın

Veri toplayan WordPress formlarınız varsa, bu verileri nasıl depolayacağınızı bilmeniz gerekir. Ne topladığınıza bağlı olarak, sonraki işlemler için verileri bir veritabanında veya başka bir yerde depolamak isteyebilirsiniz. Bu bilgiler, pazarlama ve müşteri verileri dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle değerli olabilir.

Form gönderimlerini saklamanın bir yolu, onları CSV veya XML dosyalarına aktarmaktır. Bu, girişleri tarihe veya kullanıcı değerlerine göre filtrelemenize olanak tanır. Örneğin, bir emlak formunuz varsa, yatak odası ve banyo sayısını görüntülemek için özel bir alan kullanabilirsiniz.

Başka bir seçenek de, bir form gönderimi tamamlandığında bir e-posta bildirimi göndermektir. Bu, WordPress panosu aracılığıyla yapılabilir. Sitenizden bir e-posta göndermenize izin verecek eklentiler de mevcuttur.

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir