• December 5, 2023

WordPress Web Sitenizi Nasıl Klonlarsınız?

İçindekiler

Web sitenizi farklı bir ana bilgisayarda çoğaltmak istiyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları vardır. Genel olarak, WordPress, web sitesinin çalışması için bir veritabanı gerektirir. Normal web barındırıcıları, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı veritabanı sağlar. Ayrıca, yeni bir veritabanı oluşturabilir ve ona yeni bir ad verebilirsiniz. Ayrıca veritabanı için yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekecektir.

Hepsi Bir Arada WP Geçişi

WordPress Web Sitenizi Klonlamak için Hepsi Bir Arada WP Geçişi, mevcut web sitenizi yeni bir konuma klonlayacaktır. Henüz yeni bir alan adınız veya site adınız yoksa, öncelikle yeni bir alan adınız veya site adınız olmalıdır. Ayrıca bilgisayarınızda bir FTP İstemcisi olmalıdır.

All-In-One-WP Migration eklentisi, WordPress panosunda mevcuttur. Kurulduktan sonra, web sitesi verilerinizi yeni sitenize aktarabilirsiniz. Bu işlem, web sitenizin boyutuna bağlı olarak biraz zaman alabilir. Tamamlandığında, dosyayı yerel bilgisayarınıza indirin.

Hepsi Bir Arada WP Geçiş aracı birkaç yıldır piyasada ve 60 milyondan fazla web sitesi tarafından kullanılıyor. Bu araç kullanıcı dostudur, bu nedenle fazla deneyimi veya teknik bilgisi olmayanlar için harika bir seçimdir. WordPress veritabanlarını, medya dosyalarını, eklentileri ve tema dosyalarını dışa ve içe aktarır. Ayrıca onlarca bulut depolama hizmeti için destek sunar.

Bu eklenti, çoklu site ve yedekleme yönetimi aracı dahil olmak üzere çeşitli uzantılara sahiptir. Yedekleme oluşturmanın yanı sıra, yedeklerinizi yeni web sitenize aktarmanıza da olanak tanır. Ancak, All-In-One-WP-migration’ın yalnızca küçük web sitelerini işleyebileceğini bilmeniz gerekir, bu nedenle büyük ölçekli siteler için önerilmez.

Duplicator

WordPress web sitenizde sorun yaşıyorsanız, Duplicator eklentisini kullanarak onu klonlayabilirsiniz. Bu araç, WordPress panosundan edinilebilir ve kendi sekmesine sahiptir. Eklenti yüklendikten sonra web sitenizi tarayacak ve kurulum dosyaları oluşturacaktır. İşlem başarılı olursa, yeni klonlanmış sitenize erişebileceksiniz.

Çoğaltıcı, PHP sürüm 5.3 ve sonraki bir sürümünü gerektirir. Eklentiyi kullanmak için WordPress siteniz için tam yetkilendirme ayrıcalıklarına sahip olmanız gerekir. Eklentiyi kurduğunuzda, web siteniz için hangi ayrıcalıklara sahip olmak istediğinizi belirtmeniz istenecektir. Tam erişim için Tüm Ayrıcalıklar seçeneğini seçmelisiniz.

Duplicator eklentisini yükledikten sonra, WordPress yönetici alanında eklentinin sayfasına gidin. Oradan, klonlama işlemini başlatmak için “Klonla” sekmesine tıklayın. Web sitenizi sorunlara karşı tarar ve bulursa sizi uyarır.

WP-Migrate DB

WordPress web sitenizi klonlamak ve tüm verilerini taşımak için bir WordPress eklentisi olan WP-Migrate DB’yi kullanabilirsiniz. Klonlama işlemi tamamlandığında, web sitenizin aynı bir kopyasına sahip olacaksınız. Hazırlama sitesine, ana sitenizle aynı kimlik bilgileriyle erişebilirsiniz ve yönetici bilgileri aynı olacaktır.

Bu eklenti, birden fazla web siteniz olsa bile WordPress web sitenizi kolayca klonlamanıza olanak tanır. Kullanımı kolaydır ve web sitenizin veritabanının yedeğini almanıza yardımcı olur. Bu güçlü bir araçtır ve 300.000’den fazla web sitesi tarafından kullanılmaktadır. Veritabanınızı itme ve çekme yeteneğine sahiptir ve gereksiz verileri hariç tutmanıza izin vermek gibi birçok gelişmiş özelliğe sahiptir. Aynı zamanda harika bir e-posta desteği ile birlikte gelir.

WP-Migrate DB, WordPress veritabanınızı tek bir tıklamayla klonlamanıza olanak tanır. Programın kullanımı kolaydır ve herhangi bir kodlama veya yapılandırma gerektirmez. Hatta tek tıklamayla birden fazla siteyi klonlayabilirsiniz.

Bir WordPress Sitesini Manuel Olarak Klonlama

Bir WordPress web sitesini klonlamayı düşünüyorsanız, bunu manuel olarak nasıl yapacağınızı bilmek iyi bir fikirdir. WordPress web sitenizi klonlamak, mevcut sitenizin canlı sürümle tamamen aynı olan bir kopyasını oluşturacaktır. Sitenizi manuel veya otomatik olarak klonlayabilirsiniz.

Web sitenizi klonlamadan önce bir yedek kopya oluşturun. Bu, önceki bir sürüme geri dönmeyi ve değişiklikleri veya güncellemeleri güvenli bir şekilde uygulamayı mümkün kılacaktır. Güncellemeleri çalıştırmak ve sitenizde ince ayarlar yapmak için klonlanmış siteyi bir test ortamı olarak da kullanabilirsiniz.

Bir WordPress sitesini manuel olarak klonlamak, bir web sitesinin tam bir kopyasını oluşturmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Bu, özellikle birkaç web sitesine sahip web ajansları için kullanışlıdır. Klonlanmış sürümler, orijinali ile aynı oldukları için test amacıyla kullanılabilir. Sitenizi yeni bir sunucuya taşımak için klonlanmış bir web sitesi de kullanabilirsiniz. Aynı şekilde, alan adınızı değiştirmeniz veya başka bir site kurmanız gerekiyorsa, WordPress web sitenizi klonlamak iyi bir fikirdir.

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir