• November 29, 2023

WordPress XML Site Haritası Nasıl Oluşturulur

İçindekiler

Bir WordPress XML site haritası oluşturmaya gelince birçok seçenek vardır. Yoast SEO veya Hepsi Bir Arada SEO kullanabilirsiniz. Ayrıca bir Google XML site haritası eklentisi de kullanabilirsiniz. Kullandığınız yöntem ne olursa olsun, izlemeniz gereken bazı adımlar vardır.

Yoast SEO

Yoast SEO, bazı kullanışlı özellikler içeren harika bir site haritası oluşturma aracı sunar. İlk olarak, belirli sayfaları ve gönderileri site haritasından hariç tutmanıza olanak tanır. Bu, sitenizin arama motorları tarafından dizine eklenmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bu araç ayrıca site haritasını kontrol etmek için bir XML site haritası doğrulayıcı kullanır.

Yoast SEO tarafından oluşturulan site haritasının bir diğer önemli özelliği, içeriğinizi kategorilere ayırma yeteneğine sahip olmasıdır. Tüm içerik türlerini veya yalnızca belirli türleri dahil etmeyi seçebilirsiniz. Örneğin, bir blogda gönderileriniz varsa, gönderi tabanlı bir site haritası yalnızca bu gönderileri ve sayfaları içerir. Yoast ayrıca yazı tipine özel bir site haritası sunar.

Bu eklenti, dinamik bilgi ekleme dahil birçok ek özellik sunar. Farklı sayfa türleri ve sınıflandırmalar için şablonlar tanımlayabilir ve ayrıca varsayılan açıklamalar tanımlayabilirsiniz. Yoast SEO’nun kullanımı ücretsizdir, ancak özel bir açıklama kullanılması önerilir.

All In One SEO

WordPress için All In One SEO, web siteniz için bir XML site haritası oluşturmanıza olanak tanır. Bu araç, site haritası girişlerinizi ayrı dosyalar halinde düzenler ve ayrıca bunları kontrol panelinizde görüntüler. Ayrıca, WordPress XML site haritası için All In One SEO’yu özelleştirebilirsiniz. Ayarlar sayfasını WordPress için All In One SEO kontrol paneli menüsünde bulabilirsiniz.

WordPress için All In One SEO’da, Şema işaretlemesini de yapılandırabilirsiniz. Bu, arama motorlarının zengin snippet’leri ve bilgi panellerini görüntülemesine yardımcı olacaktır. Bu, web sitesi trafiğinde bir artışa neden olabilir. Tek tek öğeler için Şema işaretlemesini de yönetebilirsiniz. Bu şekilde site haritanızda kullanılan işaretleme türünü kontrol edebilir ve güncel tutabilirsiniz.

WordPress için All In One SEO, özel bir destek forumuna ve faydalı belgelere sahiptir. Çoğu SEO ihtiyacını karşılar. Örneğin, giden bağlantıları izler, anahtar kelimeleri ve açıklamaları otomatik olarak oluşturur ve bir XML site haritası oluşturur. Ücretsiz bir sürümü olmasına rağmen, özelliklerine tam erişim için Pro sürümünü satın almanız önerilir. Ayrıca ücretli destek ve ek özellikler de alabilirsiniz.

Google XML Site Haritaları Eklentisi

Google XML Site Haritaları oluşturmak nispeten basit bir işlemdir. WordPress kullanıcıları, bir XML site haritası oluşturan bir eklenti yükleyebilir. Google XML Site Haritaları olarak da bilinen bu eklenti, web sitelerindeki site haritası dosyasına bir bağlantı ekleyecek ve site haritasının içeriğini gösterecektir. Bu eklentiyi kullanmanın bir takım avantajları vardır.

Eklentiyi kullanmak, Google ve diğer arama motorları için otomatik olarak site haritaları oluşturacaktır. Ücretsiz ve açık kaynaklıdır ve tamamen GDPR uyumludur. Ancak sınırlı destek ve sınırlı sayıda özellik gibi sınırlamalar vardır. Ek olarak, eklenti yalnızca WordPress 4.9.9 sürümüyle test edilmiştir.

XML Site Haritaları, arama sıralamanızı iyileştirmez, ancak arama motorlarının içeriğinizi anlamasına yardımcı olur. İyi bir eklenti, sitenizde güncellemeler yaptığınızda arama motorlarını bilgilendirme seçeneklerini içerir. XML site haritaları, içeriğinizin ne sıklıkla güncellenmesini istediğinizi belirtmenize de olanak tanır.

Eklentisiz Yoast SEO

Web sitenizde Google arama motoru optimizasyonunu kullanmak istiyorsanız, WordPress XML site haritasının nasıl oluşturulacağını merak ediyor olabilirsiniz. Bunu bir eklenti olmadan yapabilirsiniz, ancak biraz daha zaman alacaktır. İlk olarak, bir metin düzenleyiciye ihtiyacınız olacak. Bundan sonra, web sitenizin URL’sini ve diğer ilgili arama motoru bilgilerini eklemeniz gerekir.

Bir XML site haritası, sitenizin URL’sinin yanı sıra son güncelleme tarihi ve saati gibi tüm meta verileri içerir. Ayrıca sitenizdeki bağlantıların sayısını da içerir. Buna karşılık, bir HTML site haritası ziyaretçilere sitenizde ne tür sayfalar olduğunu söyler ve sitenizde gezinmelerine yardımcı olur. Ayrıca kullanıcı deneyimini geliştirir. Esasen, XML formatı daha çok arama motoru optimizasyonuna odaklanırken, HTML formatı daha çok web sitesi ziyaretçilerine yöneliktir.

Bir WordPress XML site haritası oluşturmanın en kolay yolu bir eklenti kurmaktır. Kullanılabilir ücretsiz eklentiler var, ancak kendiniz de manuel olarak oluşturabilirsiniz. Başka bir seçenek de bir SEO eklentisi kullanmaktır. Hatta bazıları otomatik olarak XML site haritaları oluşturur.

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir