• December 5, 2023

WordPress’te Gönderiler Nasıl Eklenir?

İçindekiler

Bu eğitimde, yeni bir gönderi eklemeyi, var olanı düzenlemeyi, kategori eklemeyi ve medya eklemeyi tartışacağız. Bu özellikler, mükemmel blog gönderisini oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bir gönderi ekledikten sonra onu düzenleyebilir veya WordPress’in blok düzenleyicisini kullanarak yayınlayabilirsiniz.

Yeni Bir Gönderi Ekleme

Gönderi, bir web sitesinin en önemli yapısal bileşenlerinden biridir ve en son fikirlerinizi ve haberlerinizi paylaşmanıza olanak tanır. Bu eğitim, yeni bir gönderi ekleme sürecinde size adım adım yol gösterecektir. İlk olarak, WordPress kontrol panelinize gitmeniz gerekecek. Gönderi bölümünün üzerine gelin ve bir Yeni Ekle bloğu göreceksiniz.

Ardından, gönderiniz için bir başlık yazmalısınız. Başlık kutusuna herhangi bir kelime öbeği veya kelime ekleyebilirsiniz, ancak aynı başlığı birkaç sayfa için kullanmayın. Başlığınızı biçimlendirmek için virgül, kesme işareti, tırnak işareti veya kısa çizgi de kullanabilirsiniz. Başlığınızı ekledikten sonra WordPress, gönderiniz için otomatik olarak bir kalıcı bağlantı oluşturur. Kalıcı bağlantıyı özelleştirebilir ve bir görüntü seçebilirsiniz.

Bir Gönderiyi Düzenleme

WordPress’te bir gönderiyi düzenlemek için birkaç seçenek vardır. Gönderiler özel veya parola korumalı yapılabilir ve ne zaman yayınlandıklarını kontrol edebilirsiniz. Bir gönderiyi düzenlediğinizde görünen ekran, gönderinin görünürlüğünü kontrol etmenize olanak tanır. Bir gönderiyi görüntüleme ve düzenleme seçenekleri Seçenekler sekmesinde bulunur.

Çoğu WordPress teması, öne çıkan bir resim eklemenize veya küçük resim yayınlamanıza izin verir. Bir gönderiye öne çıkan bir görsel eklemek için “özellikli görsel ayarla” bağlantısını tıklayın. Bu, bir önceki yüklemeyi seçmenize izin verecek bir açılır pencere açacaktır, bilgisayarınızdan yeni bir resim yükleyin. WordPress’te bir gönderiyi düzenleme seçeneklerinden bazıları varsayılan olarak gizlidir, bu da size daha temiz bir düzenleme deneyimi sunar. Ancak, bir noktada onlara ihtiyacınız olabilir.

Medya Ekleme

WordPress gönderilerinize ve sayfalarınıza medya dosyaları eklemek, hedef kitlenizin yazdıklarınızı anlamasına yardımcı olabilir. Bu dosyalar, aksi takdirde kuru ve sıkıcı blog gönderilerine heyecan katabilir. İşte gönderilerinize ve sayfalarınıza medya eklemenin birkaç yolu. 1. Yazma işlemi sırasında medya dosyalarını yükleyin. WordPress sitenizin medya kitaplığı, yüklediğiniz tüm resimleri saklar.

Bir medya dosyası yüklemek için “Medya Ekle” penceresinde medya kitaplığınızı açın. Bu pencere, görüntüleri eklemenize, silmenize ve düzenlemenize olanak tanır. Görüntüleri bilgisayarınızdan WordPress medya kitaplığına sürükleyip bırakabilirsiniz.

Kategori Ekleme

WordPress’te gönderilerinize kategori eklemek kolay bir işlemdir. Kategorileri manuel veya toplu olarak ekleyebilirsiniz. Gönderiler ekranından Kategoriler’i seçin. Adı ve ana kategoriyi ekleyebileceğiniz bir form göreceksiniz. Daha sonra toplu işlemi gönderiye uygulayabilirsiniz. Bu, aynı anda birkaç gönderiye kategori eklemenize izin verir.

Kategoriler, içeriğinizi düzenlemenize ve ziyaretçilerinizin sitenizde gezinmesine yardımcı olur. Ayrıca arama motorlarının web sitenizin ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olurlar. Kategoriler etiketlere benzer, ancak daha geneldir. Kategoriler hakkında daha fazla bilgiyi WordPress destek belgesinde bulabilirsiniz. Kategoriler, gönderilerinizin üstünde veya altında, kenar çubuğunda ve ayrı gönderi görünümlerinde görüntülenebilir. Ayrıca hiyerarşik olarak da organize edilebilirler.

Etiket Ekleme

WordPress’te gönderilere ekleyebileceğiniz etiket sayısında bir sınırlama yoktur, ancak makul bir sayı tutmayı unutmamalısınız. Bir gönderiye çok fazla etiket eklemek, onun dağınık görünmesine neden olabilir ve WordPress temanızla eşleşmeyebilir. Çoğu yeni blogcu, SEO’ya fayda sağlayacağını varsayarak her gönderiye düzinelerce etiket ekleyerek başlar. Ancak çok yazarlı bir blogunuz varsa, gönderi başına etiket sayısını sınırlamak isteyebilirsiniz.

Etiketler eklemek hızlı ve kolaydır ve okuyucularınızın aradıkları içeriği kolayca bulmalarına yardımcı olabilir. Okuyucularınızın ilgilendikleri içerik türünü arayabilmeleri için farklı konulara uygulanabilir kategoriler ve etiketler oluşturabilirsiniz. WordPress’te gönderilerinize etiket eklemek için gönderiler ekranına gidin ve Etiket ekle’yi tıklayın.

Özel Alanlar Ekleme

Yazılarınıza ve sayfalarınıza meta-bilgi eklemek istiyorsanız, bunu özel alanlar kullanarak yapabilirsiniz. Bu alanlar, WordPress’teki her gönderi ve sayfada bulunur. Ancak, bunları manuel olarak etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için Gelişmiş Paneller’e gidin ve Özel Alanlar seçeneğini arayın.

Özel alanlar, gönderileriniz ve sayfalarınız hakkında bilgi depolamanıza izin veren basit metin alanlarıdır. Örneğin, mevcut okuma durumunuzu, mevcut ruh halinizi ve daha fazlasını kaydetmek için özel bir alan kullanabilirsiniz. Ayrıca özel alan grupları da oluşturabilirsiniz. Hatta gönderilerinizi özelleştirmek için birden fazla özel alan oluşturabilirsiniz.

Blok Ekleme

WordPress’te gönderilere blok eklemek, gönderilerinize ve sayfalarınıza çeşitli farklı öğeler eklemenizi sağlayan basit bir işlemdir. Her blok türünün, içeriğinizi özelleştirmek için kullanabileceğiniz kendi benzersiz kontrolleri vardır. Gelecekteki gönderilerde kullanmak için diğer gönderilerden blokları kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

WordPress blokları, içeriğinizi kolayca düzenlemenize ve özelleştirmenize olanak tanıyan, içeriğiniz için sarmalayıcılar gibidir. Özel CSS’den farklı olarak, ön uçta görünmezler. Bir blok türü seçerek, bir metin paragrafı yazarak ve işiniz bittiğinde bir sonraki bloğa geçerek bloklarla içerik oluşturabilirsiniz.

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir