• September 23, 2023

WordPress’te Google Analytics Nasıl Eklenir?

İçindekiler

Google Analytics’i web sitenize eklemek için kodu tema dosyalarınıza yerleştirmelisiniz. Kodu yüklemeden önce web sitenizi yedeklemelisiniz. Ayrıca, Google Analytics ile bir hesap oluşturmanız gerekir. Hesabınızı oluşturduktan sonra, web sitenizi takip etmek için bir mülk oluşturmanız gerekir. Ardından, Google Analytics’i kurabilirsiniz.

MonsterInsights

Sitenize gelen trafik hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, WordPress sitenize MonsterInsights yükleyebilirsiniz. Bu eklenti, savurganlıkları ortadan kaldıran ve size önemli şeyleri gösteren eyleme geçirilebilir analitik raporlar sağlamak için tasarlanmıştır. WordPress için en iyi Google Analytics eklentilerinden biridir ve kullanımı kolaydır.

MonsterInsights’ı yükledikten sonra, onu Google Analytics hesabınıza bağlayabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, WordPress web sitenizin sol kenar çubuğunda MonsterInsights simgesini göreceksiniz. Üzerine tıklayın ve talimatları izleyin. Web sitenizin URL’sini ve Google Analytics hesabı kimlik bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Bundan sonra, Bağlantıyı Tamamla düğmesine tıklayın. MonsterInsights, Google Analytics hesabınıza bağlandıktan sonra, eklentinin ayarlarını ve verilerini yönetebilirsiniz.

MonsterInsights, web sitenizin performansını özelleştirmek için çeşitli ayarlara sahiptir. İşlemi kolaylaştırmak için otomatik güncellemeleri etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca eklentinin eklentilerini yükleyebilir ve çeşitli raporları görüntüleyebilirsiniz.

Evrensel Analytics

Bir web siteniz varsa ve sitenize gelen trafiği izlemek istiyorsanız, bunu yapmanın bir yolu WordPress’e Universal Analytics eklemektir. Bu eklenti, Google Analytics’in en son sürümünü gerektirir. Bu, birkaç dakika sürecek ancak web sitenizin ziyaretçileri hakkında kapsamlı raporlar almanızı sağlayacak ek bir adımdır.

Google Analytics izleme kodunu WordPress sitenize eklemek için önce bir alt tema oluşturmalısınız. Bundan sonra, izleme kodunu sitenizin HTML’sinde nereye yerleştireceğinizi bilmelisiniz. Bunu yapmak için WordPress arka ucunuza giriş yapın ve Görünüm > Düzenleyici’yi seçin. Burada, Google Analytics izleme kodu da dahil olmak üzere sitenizin dosyalarını göreceksiniz.

Sonraki adım, Analytics kodunu WordPress web sitenizin üstbilgi/altbilgi bölümüne yapıştırmaktır. Ardından “Dosyayı Güncelle”yi tıklayın. Bunu yaptıktan sonra, sitenize gelen ziyaretçileri izlemeye başlayabilirsiniz.

Google Etiket Yöneticisi

Google Etiket Yöneticisi, WordPress web sitenize ekleyebileceğiniz en iyi araçlardan biridir. Google hesabınızla bağlantı kurar ve sitenizi geliştirmek için öneriler sunar. Ayrıca A/B testi ve sitenizin diğer web siteleriyle karşılaştırması hakkında eyleme geçirilebilir ipuçları ve bilgiler sağlayan PageSpeed ​​Insights gibi özellikleri de içerir.

Google Etiket Yöneticisi’ne ücretsiz bir hesaba kaydolduktan sonra tek yapmanız gereken, araçtaki kodu kopyalayıp WordPress web sitenize yapıştırmak. Bunu eklentiyi kullanarak veya tema dosyalarını düzenleyerek yapabilirsiniz. Google Etiket Yöneticisi komut dosyalarını eklemeden önce WordPress sitenize yönetici erişimine sahip olduğunuzdan emin olun.

Başlamak için Google Etiket Yöneticisi ile bir hesap oluşturmanız gerekir. Sizden şirket adınız istenecek ve etiket için bir kapsayıcı seçeceksiniz. Bu kap, izleme kodunu tutan bir kutu gibidir.

Perfmatters

WordPress’e Google Analytics eklerken Perfmatters’ı kullanmanın birkaç yolu vardır. Bu değişikliği manuel olarak kodlayabilir veya bunu yapan birçok ücretsiz eklentiden birini kullanabilirsiniz. Ancak, ücretsiz eklentilerin genellikle saniyedeki istek sayısını sınırladığını ve genellikle XML-RPC ve Heartbeat API gibi özellikleri devre dışı bıraktıklarını unutmayın.

Perfmatters ayrıca WordPress web sitenizin performansını optimize etmek için çeşitli özellikler sunar. Bu tür bir özellik, tek tek sayfalarda, gönderilerde ve özel gönderi türlerinde komut dosyalarını devre dışı bırakmanıza izin veren Komut Dosyası Yöneticisi’dir. Ayrıca, sayfanızın her yerine eklenti dosyalarını yükleyen eklentileri devre dışı bırakmanıza da olanak tanır.

Perfmatters eklentisi Google Analytics’i devre dışı bırakmasa da, web sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlamak için onu etkinleştirmeniz gerekir. Perfmatters eklentisini etkinleştirerek, ana temanın dosyalarını değiştirmeden Google Analytics’i ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, ana temayı güncellerken izleme kodunu yanlışlıkla silmekten kaçınacaksınız.

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir