• December 5, 2023

WordPress’te Kategoriye Özel Widget’lar Nasıl Eklenir?

İçindekiler

Bir sayfada belirli bir kategoriden gönderileri görüntülemenin birçok yolu vardır ve WordPress bunu yapmanıza izin veren bir dizi widget sağlar. Widget’lar, aynı sayfada tek bir kategoriden veya birden fazla kategoriden gönderileri görüntüleyebilir ve istediğiniz kadar yerleştirilebilir. Belirli sayfalarda belirli kategorileri görüntülemenize izin veren WordPress için eklentiler de vardır.

Özel Kenar Çubukları

WordPress kenar çubuklarınıza widget eklemenin birkaç yolu vardır. Bunun bir yolu, widget’ları kenar çubuklarınıza manuel olarak eklemektir. Bu, Özelleştirici penceresinden yapılabilir. Ardından, widget’ları sayfada görünmesini istediğiniz yere sürükleyin.

Kenar çubuklarınıza pencere öğeleri eklemenin yanı sıra, blogunuzun kategorisine veya gönderi türüne göre pencere öğeleri de ekleyebilirsiniz. Örneğin, “Geri Dönüşüm” başlıklı bir blog yazınız varsa, kenar çubuğunuza widget ekleyebilirsiniz. Ancak yalnızca kategoriniz için widget’ları görüntülemek istiyorsanız, “Kategoriye özel widget’lar” adlı bir widget kullanabilirsiniz.

Widget’larınızın her gönderiye veya sayfaya yerleştirilmesini istemiyorsanız, Özel Kenar Çubukları’nı kullanabilirsiniz. Bu eklenti ücretsizdir ve WordPress’in yerleşik widget alanıyla bütünleşir. Birden çok özel kenar çubuğu eklemenize ve bunları tek tek gönderilerde, sayfalarda, kategorilerde ve arşiv sayfalarında görüntülemenize olanak tanır. Özel Kenar Çubuklarını kullanmak kolay ve hızlıdır! Eklentinin arayüzü, WordPress kenar çubuğu yapılandırma alanına benzer, bu da özelleştirmeyi ve kullanmayı kolaylaştırır.

Özel kenar çubukları, okuyucularınızın ihtiyaçlarını karşılayan kenar çubuklarınıza widget ekleme esnekliği sağlar. Gezinme bağlantıları, sosyal medya düğmeleri ve hatta bir arama çubuğu widget’ı ekleyebilirsiniz. Okuyucularınızın ilgilendikleri içeriği bulmalarına yardımcı olacaksa, kenar çubuklarınıza bir pencere öğesi eklememeniz için hiçbir neden yoktur.

Profesyonel Kategoriler Widget’ı

WordPress kontrol panelinizin sağ üst köşesinde bir kategori sekmesi olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu widget, gönderilerinizi kategoriler halinde düzenlemenize yardımcı olur. Her kategorinin rengini ve başlığını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca vurgulu modunu destekler. Widget ayrıca dolgu ve kenarlık yarıçapı seçeneklerine sahiptir. Bir kategorinin yüksekliğini değiştirmek isterseniz, ofsetini ayarlayabilirsiniz.

Bu widget çok yönlüdür ve özel kategori listelerini görüntülemenizi sağlar. Kenar çubuğunda görüntülenen kategorileri kolayca değiştirebilmeniz için kapsamlı özelleştirme seçenekleri sunar. Bu özellik, kategorileri şu anda yaptığınızdan farklı bir şekilde gruplamak istiyorsanız özellikle kullanışlıdır. Web sitenizin kenar çubuğunda belirli bir konunun kategorilerini görüntülemek için de kullanılabilir.

Kategori yaratıcısı bir kategori adı, kategori bilgisi, başlık, etiket ve simge sağlayabilir. Kategoriler widget’ı ayrıca birden çok taksonomiyi de destekler. Kategorilerinizi bir kenar çubuğunda, altbilgide veya widget alanında kolayca görüntüleyebilirsiniz. Kategoriler widget’ı, WordPress 5.8 ve sonraki sürümleriyle de uyumludur.

Bu widget’ı sitenize kurmak istiyorsanız eklenti dizini üzerinden kurabilirsiniz. Bunu, WordPress kontrol panelinizde Eklentiler > Yeni Ekle’ye giderek yapabilirsiniz. Orada, WordPress için yüzlerce eklenti bulabilirsiniz.

Özel Widget’lar

Kenar çubuğunuza belirli bir kategoriden gönderiler eklemek istiyorsanız, bir widget kullanabilirsiniz. Bu, o kategorideki gönderileri bir listede görüntüler. Widget’ta hangi kategorilerin görüntüleneceğini, ayarlarını değiştirerek seçebilirsiniz. Bu özellik Görünüm >> Widget’lar sayfasında mevcuttur.

Bazı WordPress eklentileri, belirli sayfalarda veya kategorilerde widget’ları görüntülemenize izin verir. Örneğin JetPack, belirli sayfalarda ve kategorilerde widget’ları görüntüleyebilir. Bu özellik, farklı kategoriler için farklı widget’lar görüntülemek istiyorsanız yararlıdır. Ancak, bunu varsayılan ayarlarla yapmak mümkün değildir.

Widget sayfasını kullanarak WordPress’teki bir kategoriye bir widget eklemeniz gerekir. Widget’ı oluşturduktan sonra başlığını, açıklamasını ve yapılandırma seçeneklerini girerek görünümünü özelleştirebilirsiniz. Ardından, Yayınla’yı tıklayarak değişikliklerinizi kaydedin. Alternatif olarak, widget’ı silebilir ve yeniden sıralayabilirsiniz.

Widget’lar, bir kategoriyle ilgili bilgileri görüntülemenin harika bir yoludur. WordPress, widget’larınızın sitenizde nasıl görüneceğini özelleştirmek için size bir dizi seçenek sunar. Örneğin, son gönderiler gösterilmiyorsa widget’ı gizleyebilirsiniz. Ayrıca altbilgiye bağlanabilir metin ve hatta URL’ler ekleyebilirsiniz. Bu, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmanıza yardımcı olabilir.

Aynı sayfada birden çok kategoriden gönderileri görüntülemek için bir widget da kullanabilirsiniz. Widget’ı bir sayfaya istediğiniz kadar yerleştirebilir ve widget’larınızın görünümünü istediğiniz kadar kategori içerecek şekilde özelleştirebilirsiniz. Son gönderileri görüntülemek için widget’ları da kullanabilirsiniz.

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir