• December 5, 2023

WordPress’te Özel Gönderi Durumları Nasıl Eklenir?

İçindekiler

WordPress’e özel gönderi durumları eklemek için Seçenekler sekmesini ziyaret edin. Burada yeni bir durum oluşturabilir, adlandırabilir, kısa bir açıklama ekleyebilir ve özel bir simge seçebilirsiniz. Ayrıca durumları dahil etmek istediğiniz gönderi türlerini de seçebilirsiniz. Özel gönderi durumunuzu oluşturduktan sonra, okuyucuların bir bakışta okumak istedikleri durumu seçebilmeleri için bir açılır listeyi etkinleştirebilirsiniz.

PublishPress

PublishPress ile WordPress gönderilerine özel gönderi durumları ekleyebilirsiniz. Bu, herhangi bir gönderiye bir ad ve açıklama ekleyebileceğiniz ve hatta bir simge ekleyebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca çeşitli meta veri türleri eklemenizi sağlar. “Yeni Ekle” sekmesini kullanarak bir gönderiye özel bir durum ekleyebilir ve bunun için bir renk veya simge seçebilirsiniz.

Özel bir gönderi durumu oluşturduktan sonra, bunu Gönderiler sayfasından kolayca yönetebilirsiniz. Bir gönderiyi düzenlemek için özel durum seçeneğinin yanındaki ‘Düzenle’ bağlantısını tıklamanız yeterlidir. Bu, tüm farklı gönderi durumlarını görüntüleyebileceğiniz bir açılır menü açacaktır.

PublishPress, ekibinizin içeriğini yönetmek için mükemmel bir eklentidir. Herkesin her biri hakkında ortak bir tartışma yapabilmesi için planlanmış tüm gönderileri görselleştirmenize yardımcı olur. Ayrıca, özel gönderi durumları seçmenize ve içerik yayınlamak için gereksinimler belirlemenize olanak tanır.

Sürükle ve Bırak

Özel gönderi durumları, blogunuzdaki editoryal iş akışını iyileştirebilir. Bu, özellikle uzun biçimli makaleler veya blog gönderileri için kullanışlıdır. WordPress’in sekiz varsayılan gönderi durumu vardır ve kullanıcılara daha fazlasını ekleme seçeneği sunar. Editoryal iş akışınızı iyileştirmek için bu varsayılanları değiştirebilir ve yeni özel gönderi durumları ekleyebilirsiniz.

WordPress’te özel bir gönderi durumu oluşturmanın ilk adımı, yeni bir gönderi türü oluşturmaktır. Bu tür, görüntülemek istediğiniz içerik türünü içermelidir. En az bir resim, metin ve düğme içermelidir. Örneğin, özel bir gönderi türü bir PDF belgesi içerebilir. Önceden, bir gönderiyi PDF belgesi olarak yayınladıysanız, Çöp Kutusu’na giderdi. Ancak artık kullanıcı, kayıtların Çöp Kutusuna atılmasını önlemek için özel gönderi durumları ekleyebilir.

WordPress için bir sürükle ve bırak sistemi, metni, görüntüleri ve diğer içeriği kullanıcı için sezgisel bir şekilde kolayca sürükleyip bırakmanıza olanak tanır. Ayrıca, öğelerini sürükleyip bırakarak bir sayfadaki içeriği yeniden sıralamanıza olanak tanır.

Metadata

WordPress gönderilerinize özel gönderi durumları eklemek istiyorsanız, bunlara meta veriler eklemeniz gerekir. PublishPress veya Gutenberg kullanmak da dahil olmak üzere bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Özel gönderi durumları oluşturmanıza yardımcı olacak bir eklentiye de ihtiyacınız olacak.

Meta veriler, bir gönderinin önemli bir parçasıdır. Arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olur. Bir gönderiye eklediğinizde, Tüm Gönderiler pencere öğesinde, Son Gönderiler pencere öğesinde ve gönderi sosyal medyada paylaşıldığında görünür. Ayrıca gönderileri etiketlere göre filtreleyebilir ve bunları İçerik düzenleyicide düzenleyebilirsiniz.

WordPress gönderilerinizdeki özel gönderi durumları için meta veriler, kolay yönetim için bir tabloda düzenlenebilir. Her anahtar/değer çifti bir alan olarak kabul edilir ve ekleyebileceğiniz alan sayısında bir sınırlama yoktur. Alanlar önceden tanımlanmış veya özel olabilir ve bir eklenti veya özel kod kullanılarak oluşturulabilir.

Editoryal Workflow

Özel gönderi durumları, editoryal iş akışını sürdürmenin yararlı bir yoludur. Özel gönderi durumları, size hala yayınlanacak olan şeylerin görsel bir temsilini verir. Ayrıca, bireysel gönderilere meta veri eklemenize izin verir. Ekip üyeleriniz arasında işbirliğini ve daha iyi iletişimi kolaylaştırmak için yardımcı olabilirler.

Özel gönderi durumu, ekibinize yayınlanmak üzere planlanan içeriği görüntülemesi için bir yol da sağlar. Örneğin, ekibiniz tek bir hikaye üzerinde çalışıyorsa, hangi gönderilerin yayınlanmak üzere planlandığını görebilirler. ef_show_scheduled_as_unpublished seçeneğini kullanarak da planlanmış gönderileri görüntüleyebilirsiniz.

Düzenleme Akışı, özel gönderi durumlarını WordPress yöneticisine entegre eder ve size farklı iş akışları oluşturma seçeneği sunar. Gönderileri, “Atandı” veya “Devam Ediyor” gibi durumlarına göre filtrelemek için özel gönderi durumlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca kendi özel gönderi durumlarınızı da tanımlayabilirsiniz. Bunları gerektiği gibi ekleyip silebilir ve hatta bir durumu varsayılan olarak belirleyebilirsiniz.

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir