• December 5, 2023

WordPress’te Özel Yazı Türünü Görüntülemek için WP_Query Nasıl Kullanılır

Sitenizde özel bir gönderi türünün verilerini görüntülemek için bir WordPress sorgu sınıfı kullanabilirsiniz. Bu sınıf bir dizi parametreyi kabul eder ve bunlara dayalı olarak gönderileri getirir. Bu örnekte, başlık ve alıntı parametrelerini ayarlayabilirsiniz.

İçeriğinizi ayırmak için WordPress sitenize özel bir gönderi türü ekleyebilirsiniz. Bu tür gönderiler, normal blog gönderilerinden farklıdır ve web sitenizin ön ucunda görünürler. Ancak, varsayılan olarak ana sorguya dahil edilmezler. Ancak, özel gönderi türlerinizi standart arşivlere ve ana sayfalara eklemek için pre_get_posts eylem kancasını kullanabilirsiniz.

Belirli gönderileri görüntülemek için kendi WP_Query mantığınızı ekleyerek Döngüyü özelleştirebilirsiniz. WP_Query, gönderileri onlar için belirlediğiniz kriterlere göre nasıl işleyeceğini bilen bir PHP kod döngüsü kullanır. Bu, geliştiriciler için güçlü bir araçtır çünkü doğrudan veritabanını sorgulamadan bir temayı özelleştirmelerini sağlar.

Blogunuzda birden fazla yazar varsa, aynı yazara veya aynı genel konuya sahip son gönderilerin bir listesini görüntülemek isteyebilirsiniz. Örneğin, bir haber sitesinde birkaç yazardan birçok gönderi olabilir. Ziyaretçiler bu gönderileri yayınlanır yayınlanmaz görmek isteyebilir. Bu işlev, sitenizdeki en son gönderilerin başlıklarını görüntüler.

wp_post_type işlevi, WordPress 1.5’te tanıtıldı ve özel gönderi türlerinin görüntülenmesini kolaylaştırdı. WordPress, yazı tipi alanını wp_posts adlı bir tabloda saklar. Yeni bir blog yazısı oluşturulduğunda, WordPress onu bu tabloya ekler ve içeriğini onun içinde saklar.

Sitenize özel gönderi türleri eklemek, daha karmaşık ve ısmarlama içerik oluşturmanıza olanak tanır. Özel gönderi türleri, bir referans merkezi, medya sitesi veya mağaza oluşturmak istediğinizde kullanışlıdır. Özel gönderi türleri, bir WordPress sitesini daha da işlevsel hale getirebilir. Örneğin, bir blog gönderisi bir e-posta alanı, sosyal medya bağlantıları veya mağaza içerebilir.

Özel bir gönderi türü oluşturduktan sonra, kontrollerini yapılandırmanız gerekir. Bu kontroller başlık alanını, düzenleyiciyi ve gönderi biçimlerini içerir. $screen değişkenini kullanarak bu işlevlerin ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bu seçenek, sitenizdeki tüm özel gönderi türlerini etkiler. Bu özelliği, tek bir özel gönderi türünü görüntülemek için de kullanabilirsiniz.

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir