Post Image
17

Yeni MacBook Pro’lardaki çentik her zaman görünmeyecek

yeni macbook pro lardaki centik her zaman gorunmeyecek140506 2

Apple’ın Ekim ayı etkinliği kapsamında tanıttığı yeni MacBook Pro’nun en dikkat çekici özelliklerinden biri de ekranındaki çentik oldu. Cupertinolu şirketin iPhone’lardan sonra dizüstü bilgisayarlarında da bu tasarımı seçmesi bazı kullanıcılar tarafından pek hoş karşılanmadı.

Görünüşe bakılırsa şirket oldukça ince çerçeveli bir dizüstü bilgisayar hedefiyle yola çıkmış. Hatta bunu başarmak için ekranın alt kısmında bulunan MacBook Pro yazısının bile rafa kaldırıldığını görüyoruz. Ancak geliştirilmiş ön kamera ince çerçevelere sığmadığı için Apple çentik kullanmak zorunda kaldı.

yeni macbook pro lardaki centik her zaman gorunmeyecek140506 3

Tam ekran modu çentiği gizleyecek

MacBook Pro’nun ekranındaki çentik istenildiği taktirde gizlenebilecek. Bunun için kullanıcıların uygulamayı tam ekran modunda açması yeterli olacak. Uygulamalar tam ekran modundayken macOS, ekranın üst kısmına çentiği gizleyen yapay bir siyah çerçeve yerleştirecek. Tüm standart uygulamalarda benzer bir mekanizma uygulanacak.

Üçüncü parti uygulamalarda da bu mümkün olacak. Apple, geliştiricilerin uygulamalarını yeni nesil MacBook Pro’lara uyarlamalarına olanak sağlayacak yeni bir API hazırladı. Geliştiriciler bu sayede sadece çentiği gizlemekle kalmayacak aynı zamanda sağındaki ve solundaki boşluğu kullanarak buraya menü öğelerini yerleştirebilecekler.

Bir cevap yazın